Wielka Środa w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Zasadnicza część misterium pasyjnego rozpocznie się dziś późnym wieczorem w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie). Wierni zobaczą ewangeliczne sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza. Kulminacja misterium nastąpi w Wielki Piątek.

Inscenizacje wydarzeń związanych z Wielką Środą aktorzy – duchowni i świeccy – zaprezentują na scenie obok kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie.

Wierni, stojąc w mroku, zobaczą m.in. jak Chrystus podczas uczty u Szymona ku zdziwieniu uczniów przebaczył grzechy jawnogrzesznicy. Jezus, w którego postać wcieli się Tobiasz, kleryk z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego, wychodząc z domu Faryzeusza zwróci się do nich: „Wiecie, że za dwa dni będzie Pascha, a Syn Człowieczy będzie wydany, aby był ukrzyżowany?”.

Uczestnicy misterium zobaczą zdradę Judasza.

„Czy mam iść za nim? (…) Mistrz jest dla mnie coraz bardziej niezrozumiały, coraz mniej mnie pociąga. Zdawało mi się, że wykorzysta swą cudowną moc, że ogłosi się władcą. Odnowi dawne królestwo Izraela, a my bylibyśmy jego ministrami. Lud go uwielbia, poszedłby za nim. W ostatnią niedzielę taka była okazja. (…) Teraz ciągle mówi o rozłączeniu, śmierci, o krzyżu. (…) Muszę się zastanowić, czy nie lepiej wycofać się z tego towarzystwa na czas, póki jeszcze nie jest za późno. Tak, trzeba wycofać się (…)” – zabrzmią słowa zdrajcy.

Wierni usłyszą też monolog Judasza.

„Jeśli Jezus z Nazaretu jest zwodzicielem, to zrobię dobry uczynek. A jeśli jest mesjaszem? Wtedy padnę mu do nóg. Jest dobry, przebacza wszystkim, przebaczy i mnie. Nie jest tak źle. Mistrzowi nie wyrządzę krzywdy, a i wyciągnę coś z mieszka skąpego Kajfasza” – powie.

W Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprezentowana zostanie scena obmycia przez Chrystusa nóg Apostołom. Zgodnie z tradycją dokona tego kustosz sanktuarium. Później dróżkami kalwaryjskimi przejdzie procesja. Wierni będą podążali za Jezusem i Apostołami na Ostatnią Wieczerzę, a następnie do ogrodu Getsemani, gdzie nastąpi pojmanie Chrystusa. Dzień zwieńczy wieczorny sąd nad Zbawicielem w pałacu Kajfasza.

Tradycja misteriów w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga czasów powstania sanktuarium na początku XVII w. Najpierw odbywały się tylko w Wielki Piątek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII wieku przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające miejsca święte w Jerozolimie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl