Według badań londyńskiego uniwersytetu ponad połowa młodych Hiszpanów nie wyznaje żadnej religii

Ponad połowa Hiszpanów (55 proc.) w wieku 16-29 lat nie wyznaje żadnej religii, 60 proc. nie bierze udziału w obrzędach religijnych z wyjątkiem specjalnych okazji, a 64 proc. nigdy się nie modli. Są to wyniki studium „Dorosła młodzież w Europie a religia”, które przeprowadził londyński Uniwersytet St. Mary.

Badania dotyczące religijności młodzieży europejskiej w wieku 16-29 lat zostały przeprowadzone w latach 2014-2016. W 12 krajach Europy większość młodych ludzi przyznaje, że nie wierzy i nie uczestniczy w obrzędach religijnych. Najmniej religijnym krajem są Czechy, gdzie aż 91 proc. młodzieży nie wyznaje żadnej religii. Następne kraje to Estonia (80 proc.), Szwecja (75 proc.), Holandia (72 proc.) i Anglia (70 proc.). Z drugiej strony tabeli plasuje się Polska, która posiada najwięcej młodzieży wierzącej. Jedynie 17 proc. przyznaje, że nie wyznaje żadnej religii. Tuż za Polską jest Litwa (25 proc. młodzieży niewierzącej).

Jeśli chodzi o praktyki religijne, to w Polsce, Irlandii i Portugalii ponad 10 proc. ankietowanych przyznaje, że uczestniczy w Mszy św. przynajmniej raz w tygodniu. Z kolei w Anglii, Francji, Belgii i Hiszpanii blisko 60 proc. wcale nie chodzi do Kościoła, a ok. 66 proc. nigdy się nie modli. Ponownie rekord należy do Republiki Czeskiej: 70 proc. młodzieży nigdy nie wzięło udziału w obrzędach religijnych, a 80 proc. nie modli się.

Badania pokazują, że wielu Europejczyków jest chrzczonych jako małe dzieci, ale przez całą młodość nie wracają do Kościoła. Ponadto tożsamość religijna praktycznie nie jest już przekazywana dzieciom przez rodziców. Za 20-30 lat być może będzie mniej ludzi wierzących, ale za to bardziej świadomych swojej religii, zauważają autorzy badań.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl