Stany Zjednoczone wystąpiły z UNESCO

Stany Zjednoczone wystąpiły z UNESCO. Oficjalnym powodem tej decyzji jest członkostwo Palestyny w organizacji, jej upolitycznienie oraz antyizraelskie nastawienie. Kroki w sprawie opuszczenia organizacji podejmie także Izrael.

Decyzję o wystąpieniu z UNESCO ogłosił Departament Stanu USA. Amerykańscy dyplomaci przyznają, że nie była to łatwa decyzja.

– Do podjęcia tej decyzji nakłoniły nas dwie kwestie. Pierwsza kwestia jest związana z członkostwem Palestyny w organizacji. Druga to taka, że według nas organizacja została upolityczniona. Stała się miejscem, gdzie jawne jest antyizraelskie nastawienie i niestety podejmujemy decyzję o wycofaniu się z UNESCO – wskazuje Chris Hagedorn.

Waszyngton zapewnia, że Stany Zjednoczone będą starały się angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia własnych opinii i poglądów. Już w 2011 r. Waszyngton zawiesił finansowanie UNESCO w związku z przyjęciem do organizacji Palestyny. Wtedy USA straciło prawo głosu. Z ubolewaniem decyzje o całkowitym wycofaniu się z UNESCO przyjęła jej szefowa Irina Bokova.

– Tak naprawdę, jeżeli cofniemy się w historii, zobaczymy nie tylko to, że USA założyły tę organizację, ale także cały pomysł, iż pokój może być budowany przez edukację, naukę, kulturę, komunikację – mówi Irina Bokova.

Z decyzji Stanów Zjednoczonych zadowolone są władze Izraela. Ambasador tego kraju przy ONZ oświadczył, że jest to początek nowej ery w organizacji i że jest to cena za antyizraelskie stanowisko UNESCO.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl