Węgry upominają się o swoją mniejszość na Ukrainie

Węgry walczą o prawa swojej mniejszości narodowej na Ukrainie. Nowa ustawa oświatowa wprowadzona przez Kijów ruguje języki ojczyste ze szkół prowadzonych przez mniejszości. Może też doprowadzić do ich likwidacji. Szef ukraińskiego MSZ deklaruje, że żadna placówka nie zostanie zamknięta.

Na Ukrainie mieszka ok. 150-tysięczna mniejszość węgierska, głównie na Zakarpaciu, tuż przy granicy z Węgrami. Węgrzy na Ukrainie prowadzą 71 swoich szkół. Teraz obawiają się, że czeka je likwidacja w związku nową ustawą oświatową. Przewiduje ona, że podstawowym językiem w szkołach ma być ukraiński.

– Nasza logika jest prosta: każdy obywatel musi mówić po ukraińsku, obok swojego języka ojczystego, aby zapewnić jej przyszły sukces. Ustawa o edukacji zastąpiła stare, postradzieckie prawa – poinformował Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Innego zdania są jednak Węgrzy mieszkający na Ukrainie. Ich zdaniem nowe przepisy stawiają ich w gorszej sytuacji niż w czasach ZSRR. Dlatego też węgierski rząd prezentuje twarde stanowisko w sprawie.

– My zrobimy to, o co prosi nas mniejszość węgierska. Jeśli poproszą nas o walkę, to zrobimy to. Na pewno nie cofniemy się o jeden cal – zaznaczył Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier.

Węgry chcą na najbliższym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw unijnych zainicjować dyskusję o rewizji układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Zdaniem Budapesztu nowa ustawa oświatowa go narusza. Kijów deklaruje chęć dyskusji o zapisach ustawy. Przepisy jednak już obowiązują. Szef ukraińskiego MSZ oświadczył, że żadna węgierska placówka oświatowa nie zostanie zamknięta na Ukrainie.

– Nie zamkniemy ani jednej szkoły i nie zwolnimy ani jednego nauczyciela – powiedział Pawło Klimkin.

Zagrożone likwidacją są również polskie szkoły na Ukrainie. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oficjalnym komunikacie poinformowało, że przygląda się sytuacji i deklaruje, że w razie potrzeby podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim.

TV Trwam news/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl