fot. flickr.com

Referendum ws. kwot uchodźców na Węgrzech 2 października

Referendum na Węgrzech ws. obowiązkowych kwot przyjmowania obywateli innych państw odbędzie się 2 października. Taki termin wyznaczył we wtorek prezydent Janos Ader – podano w komunikacie zamieszczonym na jego stronie.

„Szef państwa na mocy pełnomocnictw prezydenta republiki podjętą dziś decyzją wyznaczył na 2 października 2016 r. ogólnokrajowe referendum w następującej sprawie: Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzać również bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?” – napisano w komunikacie.

Parlament Węgier zatwierdził zainicjowane przez rząd referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania imigrantów 10 maja.

Premier Viktor Orban powiedział w zeszłym tygodniu, że referendum ma mu pomóc w walce o zaostrzenie polityki imigracyjnej w UE, która inaczej stanie przed widmem wystąpienia ze Wspólnoty kolejnych państw. To istotne, by udało się uzgodnić w Brukseli „taką politykę migracyjną, która odpowiada potrzebom ludzi i nie sprawia, że staje się nieuniknione występowanie przeciwko niej z narażeniem własnego członkostwa w UE” – oświadczył.

Szef kancelarii premiera, Janos Lazar, zapewnił potem, że referendum nie jest skierowane przeciwko UE, tylko stanowi dobry przykład tego, jak można na istotne tematy rozmawiać z wyborcami.

PAP/RIRM

drukuj