fot. Tomasz Strąg

A. Kwiatkowski o propozycji Schetyny: „To decyzje, które nie służą Polsce”

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zgłosił podczas konwencji PO postulat zapisania w Konstytucji możliwości odwołania prezydenta. Do propozycji szefa PO w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja odniósł się minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta RP.

Przewodniczący PO zaproponował zmianę w Konstytucji, która pozwoliłaby odwołać obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Dodał, że to efekt działalności głowy państwa.

– Prezydent wybrany w wyborach powszechnych nie jest odpowiedzialny jedynie przed Bogiem i historią, ale jest odpowiedzialny przed narodem, dlatego będziemy proponować procedurę odwołania pana prezydenta – powiedział Grzegorz Schetyna.

Propozycja ta, według Adama Kwiatkowskiego, wpisuje się w retorykę PO jako partii działającej w totalnej opozycji.

– Gdybyśmy cofnęli się wiele miesięcy wstecz, to często politycy Platformy mówili o tym, że być może szczyt NATO nie odbędzie się w Warszawie. Potem mówili o tym, że być może na tym szczycie nie będzie przywódców państw, a będą je reprezentowali jakiejś niższej rangi przedstawiciele. Dzisiaj wreszcie, tuż przed szczytem NATO, Platforma mówi o tym, że jest opozycją i alternatywą dla rządów Prawa i Sprawiedliwości, i zgłasza pomysł impeachmentu. To wszystko decyzje, które nie służą Polsce – podkreślił Adam Kwiatkowski.

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że brak Ewy Kopacz na konwencji może świadczyć o rozłamie w Platformie, zaznaczając jednocześnie, że jest to sprawa wewnętrzna tej partii.

– Każda taka nieobecność, jak np. Ewy Kopacz, daje do myślenia, czy w tej partii trwa wewnętrzna dyskusja. Nie chcę tego komentować, bo to sprawy tych, którzy są w PO, ale takie działania i zachowania nie są przez wszystkich członków PO przyjmowane z zadowoleniem. Można być w opozycji, ale będąc w opozycji są takie kwestie, które nie powinny być tematami sporu. Kwestie bezpieczeństwa Polski powinny być rozstrzygane ponad podziałami – zaznaczył minister.

Całość rozmowy z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj