fot. PAP/Paweł Supernak

Koalicja Obywatelska przedstawiła swoje propozycje programowe

Nowoczesna szkoła, darmowy bilet dla dzieci i młodzieży, Polska bez smogu, czy kontynuacja programu „schetynówek” – m.in. takie propozycje programowe z tzw. sześciopaku przedstawili dziś na konwencji w Warszawie liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

 W wystąpieniach zarówno Grzegorza Schetyny, jak i Katarzyny Lubnauer nie zabrakło ataków na Prawo i Sprawiedliwość oraz rząd Zjednoczonej Prawicy.

Opozycja obiecała podniesienie pensji oraz otwarcie ścieżek zawodowego awansu dla nauczycieli. Program ma być realizowany we współpracy z samorządami, którym Schetyna proponuje program „złotówka za złotówkę”.

Kluczem do zwycięstwa w nadchodzących wyborach – według Katarzyny Lubnauer – będzie mobilizacja, w szczególności kobiet. Podkreśliła, że Koalicja Obywatelska ma na listach „świetne kandydatki, które rzucają rękawice PiS-owskim kandydatom”.

To prześciganie się w obietnicach, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym, ale nie motywuje Polaków do podejmowania inicjatyw gospodarczych – ocenił politolog prof. Andrzej Gil.

Traktuję to jako licytacje na obietnice, których część da się spełnić, a część na pewno nie. Część z nich jest tylko hasłami, pod którymi nie kryje się żadna sensowna treść. To przykre, ale widać, że nie ma żadnego pomysłu. Opozycja nie ma pomysłu na to, jak ruszyć Polaków z tych posad, na których osiedli i jest to według mnie nic nowego. Opozycja liczy, że ludzie po raz kolejny dadzą się nabrać na te obietnice – komentował prof. Gil.

Koalicja Obywatelska chce nałożyć na władze państwowe obowiązek dbania o jakość powietrza. Na sfinansowanie poprawy jego jakości w Polsce Schetyna zapowiedział 0,5 proc. PKB – na dzisiaj jest to 9 mld zł. Grzegorz Schetyna chce też dokończyć projekty realizowane za rządów PO-PSL – budowy lub remonty dróg lokalnych – tzw. „schetynówek” – i tzw. „orlików”.

Ostatnim punktem, o którym mówił lider PO, było zakończenie dwuwładzy w województwach, czyli koniec dublowania się obowiązków marszałków województw i wojewodów.

 RIRM

drukuj