Drugi dzień prezydenckiej wizyty na Węgrzech

Prezydent Polski Andrzej Duda przebywa z wizytą na Węgrzech, gdzie bierze udział w spotkaniu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Obok polskiej głowy państwa w rozmowach uczestniczą prezydenci Czech, Słowacji i Węgier.

O godz. 9.30 w miejscowości Balatonfüred rozpocznie się sesja plenarna, w której gościnnie uczestniczyć będzie prezydent Chorwacji. Szefowie państw mają dziś poruszać m.in. kwestie polityki migracyjnej w kontekście aktualnego kryzysu w Europie.

Minister Krzysztof Szczerski poinformował, że wczorajsze rozmowy dotyczyły, m.in. bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej oraz polityki klimatycznej. Jak wskazał, pojawił się temat budowy gazociągu Nord Stream II.

W kwestii klimatu prezydenci zgodzili się co do trzech fundamentalnych rzeczy: po pierwsze – jakiekolwiek porozumienie klimatyczne powinno obejmować wszystkie kraje, emitentów gazów cieplarnianych na świecie; po drugie – bardzo ważną częścią zagadnienia klimatycznego jest ogólne podejście do kwestii środowiska, nie tylko do kwestii powietrza, ale także ochrony gleb i wód; po trzecie – każdy kraj musi znaleźć swoją indywidualnością ścieżkę. Jeśli chodzi o Nord Stream II, pojawiła się dyskusja dotycząca tego, jakie będą tego konsekwencje dla Europy Środkowej – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Na dziś zaplanowano również konferencję prasową z udziałem prezydentów biorących udział w szczycie. Podsumują oni dwudniowe spotkanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl