fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent Duda: Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o zagładzie Żydów

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w otwarciu wystawy pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Ekspozycja znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. W przemówieniu prezydent Polski podkreślił, że naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o zagładzie Żydów.

Ekspozycja zawiera dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy i niepublikowane wcześniej nagrania filmowe. Przedstawia twórców archiwum i opowiada o intelektualnym oporze wobec nazistów oraz znaczeniu zebranych dokumentów.

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda powiedział, że wystawa to kolejny ważny krok w przywracaniu pamięci o świecie, który z woli hitlerowskich zbrodniarzy miał zniknąć na zawsze, ale przetrwał.

Przetrwał dla pamięci RP, ale może więcej, a może przede wszystkim więcej, przetrwał dla pamięci świata. Jestem dziś tutaj jako prezydent Polski, jako prezydent RP, bo mam głębokie przekonanie, że naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o zagładzie Żydów. W ten sposób niejako kontynuowane jest działo Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników z Oneg Szabat, ale także dzieło takich ludzi, jak Jan Karski, Witold Pilecki, których raporty niosły władzom emigracyjnym i aliantom zachodnim wiedzę o tragedii holokaustu już wtedy, kiedy Niemcy jeszcze go dokonywali – powiedział Andrzej Duda.

Świadectwa zbrodni hitlerowskich Niemiec zakopano na terenie getta w metalowych pojemnikach w sierpniu 1942 r., a następnie tuż przed likwidacją getta – zimą 1943 r. Wydobyte po wojnie archiwum stanowi świadectwo życia i zagłady polskich Żydów.

Tytuł ekspozycji – „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” to słowa Dawida Grabera, 19-letniego członka grupy Oneg Szabat – jest fragmentem jego ostatniej woli dołączonej do dokumentów w czasie ukrywania pierwszej części archiwum.

RIRM

drukuj