fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda weźmie udział w COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Prezydent Andrzej Duda udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Weźmie udział w COP28, czyli konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Szczyt klimatyczny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się w Dubaju. W jego trakcie polski przywódca ma podkreślać rolę energii jądrowej. Prezydentowi towarzyszy ambasador kraju przy ONZ, Krzysztof Szczerski.

– Chodzi o to, żeby mieć konkretną, realną, pragmatyczną odpowiedź na to, co się wokół nas dzieje. Ta odpowiedź to, po pierwsze, transformacja energetyczna, szukanie nowego miksu, który w większym stopniu będzie uwzględniał źródła energii, które są nieemisyjne, takie jak np. energia nuklearna czy OZE. To, co dzisiaj się w Polsce dzieje, czyli ten duży skok, jaki mamy przed sobą w kierunku energii odnawialnej, jest też skokiem na rzecz poprawy skutków zmian klimatu, czy przeciwdziałania tym źródłom zmian klimatycznych, ale także pokazywaniem, w jakim stopniu powinniśmy zadbać o to, żeby być bezpiecznym nie tylko energetycznie, ale także żywnościowo, bezpiecznym, jeśli chodzi o infrastrukturę. (…) To wszystko są elementy tej pragmatycznej odpowiedzi. To jest szczyt poszukiwania pragmatycznej odpowiedzi – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Na tegorocznej konferencji klimatycznej ma być dokonana ocena realizacji porozumienia paryskiego, które – w poszanowaniu specyfiki krajów – przewidywało ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Możliwe jest także porozumienie w sprawie specjalnego funduszu, który ma rekompensować szkody i straty wywołane przez zmiany klimatyczne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl