Prezydent A. Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Sejm odrzucił senackie poprawki

Sejm odrzucił we wtorek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie granicy państwowej. Wyższa Izba Parlamentu chciała m.in., by zakaz, który będzie mógł być wprowadzony w strefie nadgranicznej, nie obowiązywał dziennikarzy.

Celem noweli jest zapewnienie skuteczności działań polskich służb. Dzięki niej możliwe będzie wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy i osoby prowadzące tam działalność. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł zezwolić, by przebywali tam też np. dziennikarze.

Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreślał, że przepisy zapewnią naszym służbom odpowiednie warunki do wykonywania ich zadań na granicy z Białorusią.

– Trzeba zabezpieczyć ten teren przed działaniami niepożądanymi. Trzeba zapewnić służbom państwowym warunki do wykonywania ich zadań, a także trzeba zapewnić bezpieczeństwo samym osobom przebywającym tam czy przybywającym na ten teren – również dziennikarzom, bo przecież oni są tym szczególnie zainteresowani. Ustawa wprowadza taką możliwość, że komendant placówki Straży Granicznej może wyrazić zgodę, tylko oczywiście w sposób uporządkowany, ucywilizowany, żeby ta obecność była realizowana w taki sposób, żeby nikomu nie przeszkadzać i nie narażać samych dziennikarzy na niebezpieczeństwo – mówił poseł PiS.

Nowela, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia też ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego tak, by otrzymali ją też ci działający na obszarze z zakazem przebywania.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej – powiedział Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta.

RIRM

drukuj