Uroczystości upamiętniające ofiary Katynia w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbędą się dziś uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

W Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego zostanie zasadzony Dąb Pamięci, poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej. Następnie planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

Później w Sali Kolumnowej Pałacu odbędzie się lekcja historii poświęcona zbrodni katyńskiej. Poprowadzi ją Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu KPRP. Przewidziano też wykład multimedialny.

Poseł Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego, zwraca uwagę, że pamięć o zbrodni katyńskiej wymaga, szczególnie dziś, nieustannego rozpowszechniana.

Nauka historii o zbrodni dokonanej przez Sowietów na elicie polskiego narodu po prostu wypadła z podręczników historii. Ludzie więcej wiedzieli o Katyniu w latach 1980- 90 niż dzisiejsza młodzież. Wiedzę o tej zbrodni – oby się nigdy nie powtórzyła – trzeba upowszechniać, pokazywać i mówić o stratach, jakie poniosła Polska. Tych ludzi brakuje nam do dnia dzisiejszego. Ta zbrodnia pociągnęła za sobą następne nieszczęścia – Smoleńsk w 2010 roku i inne. Pamięć o Katyniu jest wpisana w najnowszą historię Polski. Musi być utrzymana zawsze – podkreśla poseł Andrzej Melak.

W 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich rozstrzelano 22 tysiące osób. Ofiarami zbrodni byli oficerowie Wojska Polskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl