fot. https://prezydent.pl

K. Szczerski: Podczas prezydenckiego Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej nie zaproponowano koncepcji veta ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE

Podczas posiedzenia prezydenckiego Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej nikt nie przedstawił veta prezydenta ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych Unii Europejskiej – informuje Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Ratyfikacja jest konieczna do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy.

Wczoraj odbyło się posiedzenie Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej poświęcone unijnemu Funduszowi Odbudowy, jego konsekwencjom, a także przebiegowi procesu ratyfikacji w różnych krajach Unii Europejskiej. W posiedzeniu uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański oraz europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Jak przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski, dyskusja koncentrowała się wokół znaczenia Funduszu Odbudowy dla europejskiej solidarności i tego, że uruchomienie środków w ramach tego Funduszu jest potrzebne Unii Europejskiej jako całości.

Nieprzyjęcie Funduszu oznacza okrojenie niezwykle ważnych programów rozwojowych o ponad 77 mld euro – podkreśla europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista.

– Koncentrujemy się na Funduszu Odbudowy, który jest połączony z wieloletnim budżetem. Rzadko kto o tym mówi, ale tak się składa, że pewna część z puli dotacyjnej, czyli kwota 77,5 mld euro zawarta w Funduszu Odbudowy, jest częścią środków wspierających programy zapisane w wieloletnim budżecie. Na przykład program InvestEU jest kontynuacją Planu Junckera. Tam jest 6 mld euro w Funduszu, czy chociażby 7,5 mld, które wspierają II filar wspólnej polityki rolnej – tłumaczy dr Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Dokument ten musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl