fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda o Piotrze Szczepaniku: Wspaniały, mądry Człowiek

Odszedł Piotr Szczepanik – znakomity piosenkarz i muzyk, wykonawca niezapomnianych przebojów. Wspaniały, mądry Człowiek – wspomniał zmarłego artystę prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

„Smutna wiadomość. Odszedł Piotr Szczepanik – znakomity piosenkarz i muzyk, wykonawca niezapomnianych przebojów. W stanie wojennym współorganizował niezależną scenę muzyczną i wspierał działania opozycji demokratycznej. Wspaniały, mądry Człowiek. R.I.P” – napisał prezydent.

O śmierci Piotra Szczepanika – wykonawcy jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości pt. „Kochać”, a także „Goniąc Kormorany” i „Żółte kalendarze” – poinformowała córka artysty Jagoda Maria Szczepanik.

Piosenkarz, gitarzysta i aktor Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 r. w Lublinie. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 r. W latach 60. i 70. XX w. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy pt. „Popierajmy się”.

Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował w Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

W latach 80. Piotr Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

PAP

drukuj