76 lat temu Powstańcy Warszawscy zdobili budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej

Mija 76 lat od zdobycia przez Powstańców Warszawskich budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej w stolicy. Stało się to dokładnie 20 sierpnia 1944 roku. Walki o zdobycie gmachu trwały ponad 3 tygodnie. Powstańcy podpalali go przy użyciu miotaczy ognia wykonanych ze strażackich motopomp.

Ostatecznie PAST-ę zdobyli żołnierze batalionu „Kiliński” przy wsparciu powstańczych oddziałów, na gmachu zawisła wówczas polska flaga. Przed wojną budynek był drugim najwyższym wieżowcem w Warszawie. Jego zdobycie to jeden z największych sukcesów Powstania Warszawskiego.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk wojskowości, podkreślił, że gmach PAST-y miał znaczenie strategiczne.

– Był to budynek, który zapewniał łączność pomiędzy Warszawą a Berlinem. Spełniał bardzo ważną funkcję, został zdobyty po wielu dniach ataków. Dzięki determinacji i uporowi żołnierzy Armii Krajowej udało się go ostatecznie zdobyć, mimo że z Parku Saskiego próbowano wesprzeć załogę PAST-y ukrytą w betonowych murach odpornych na ostrzał artyleryjski – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

Zdobycie PAST-y zostało okupione śmiercią co najmniej 60 żołnierzy Armii Krajowej. 110 żołnierzy niemieckich dostało się do niewoli. Budynek pozostał w polskich rękach do końca Powstania Warszawskiego, 22 sierpnia powstańcy zdobyli także gmach tzw. Małej PAST-y.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl