fot. flickr.com

Węgry: Wystawa zdjęć z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Wystawę zdjęć z Powstania Warszawskiego otwarto w niedzielę z okazji 75. rocznicy jego wybuchu w Domu Polskim w Budapeszcie. Prezentuje 35 fotografii wykonanych przez osoby, które brały udział w Powstaniu.

Ekspozycja przedstawia życie codzienne powstańców, ewakuację kanałami, przekazywanie wody, walki, a także zniszczenia w Warszawie.

Na zdjęciach można zobaczyć np. uzbrojonych powstańców ubranych w zdobyczne mundury niemieckie czy małą dziewczynkę klęczącą wśród prowizorycznych grobów przed jednym, podpisanym tylko: „Gospodyni z 2. piętra”.

Na otwarciu wystawy byli obecni jej kurator Jan Bortkiewicz oraz Marek Natusiewicz z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, przy wsparciu którego wystawę zorganizowano.

„Taką okrągłą rocznicę jak 75-lecie Powstania Warszawskiego musimy godnie zaprezentować” – powiedziała PAP dyrektorka Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Budapeszcie Monika Molnar. Poinformowała, że zostanie wydany polsko-węgierski katalog z wystawy.

Bortkiewicz powiedział PAP, że ekspozycja była już prezentowana we Wrocławiu z okazji 70-lecia powstania, ale po raz pierwszy jest teraz przedstawiana w innym kraju.

„Można powiedzieć, że to premiera zagraniczna tej wystawy” – zauważył Jan Bortkiewicz.

PAP/RIRM

drukuj