fot. PAP/Rafał Guz

W. Skurkiewicz: Wiążemy wielkie nadzieje z wizytą prezydenta Dudy w USA

Wiążemy wielkie nadzieje z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w USA; to będzie bardzo ważna wizyta, spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że pewnie jednym z elementów rozmów będzie stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wojciech Skurkiewicz był pytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie, jakie nadzieje wiąże z wrześniową wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

„To będzie bardzo ważna wizyta – spotkanie z Donaldem Trumpem, spotkanie z najważniejszymi osobami życia publicznego, politycznego Stanów Zjednoczonych. Wielkie nadzieje wiążemy z tą wizytą – tym bardziej, że jako strona polska jesteśmy zaangażowani w wiele projektów i obszarów wspólnych rozmów i negocjacji z Amerykanami” – podkreślił wiceminister obrony narodowej. W tym kontekście wymienił „obszar militarny” i ostatnie decyzje związane z budżetem Pentagonu.

„To pokazuje, że – wydaje się – jesteśmy coraz bliżej stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju i pewnie to będzie jeden z elementów rozmów prezydenta Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych” – powiedział Skurkiewicz.

Pytany, czy pojawi się też temat wiz, odparł, że trudno mu się odnieść. Ale – jak wskazał – „byłoby wspaniale, gdyby Polacy wreszcie doczekali się zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych”.

„Dookoła nasi sąsiedzi mają te wizy zniesione, my jesteśmy taką swoistą wyspą na wschodzie Europy, mówią o państwach UE. Pewnie fajnie by było, gdyby to był jeden z ważnych elementów rozmów” – powiedział Skurkiewicz.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział we wtorek, że we wrześniu Andrzej Duda złoży wizytę w Waszyngtonie.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton potwierdził pod koniec lipca na Twitterze, że planowane jest spotkanie w Białym Domu prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Wpis Boltona był ze strony władz amerykańskich pierwszym takim potwierdzeniem.

PAP/RIRM

drukuj