fot. PAP/Jacek Turczyk

W. Kolarski: W przemówieniu prezydenta RP 3 maja mogą paść ważne słowa o referendum konsultacyjnym

W dniu święta Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie, w którym mogą paść ważne słowa na temat referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w ustawie zasadniczej – powiedział dzisiaj PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski. Prezydent weźmie też udział w obchodach Dnia Flagi i święta Polonii.

Wojciech Kolarski pytany o aktywności prezydenta w czasie nadchodzących świąt narodowych poinformował, że rozpoczną się one 2 maja w Dniu Flagi RP od udziału „w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie”. Następnie – mówił prezydencki minister – „pan prezydent, razem z pierwszą damą, będą rozdawać biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzą się w czasie tej uroczystości na placu Zamkowym”.

„Uroczystości zarówno 2, jak i 3 maja, jak to jest w zwyczaju pana prezydenta Andrzeja Dudy, mają zawsze taki dwojaki wymiar – z jednej strony oficjalny, a z drugiej strony mają ten bardzo silny wymiar obywatelski, którego znaczenie pan prezydent zawsze podkreśla” – zaznaczył Wojciech Kolarski, odnosząc się do tego punktu zaplanowanych majowych obchodów.

Minister zwrócił uwagę, że 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za granicą. Dlatego – jak zapowiedział – prezydent, „dla którego sprawy Polonii od początku sprawowania urzędu są jednym z priorytetów”, zorganizuje po raz kolejny „uroczystość, w czasie której zostaną odznaczone osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się polskiej sprawie poza granicami Polski”.

Prezydencki minister dodał, że również tego dnia prezydent na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego „wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą, które są właśnie ambasadorami polskiej sprawy i które w roku stulecia odzyskania niepodległości będą z dumą prezentować nasze narodowe barwy”.

Z kolei odnosząc się do działań prezydenta w dniu święta Konstytucji 3 maja Wojciech Kolarski oświadczył, że prezydent wygłosi przemówienie o godzinie 12.00 na placu Zamkowym.

Wojciech Kolarski pytany, czy w czasie wystąpienia trzeciomajowego prezydent może nawiązać do ogłoszonej rok temu inicjatywy w sprawie referendum konsultacyjnego dotyczącego zmian w konstytucji podkreślił, że prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości państwowych, jubileuszy i świąt narodowych zawsze nawiązuje także do teraźniejszości Polaków, pokazując aktualne spory i wyzwania stojące przed krajem w historycznym kontekście.

„Zatem z całą pewnością 3 maja padną słowa o historii, będą nawiązania do przeszłości, również dlatego, że tegoroczne święto przypada w tym szczególnym momencie, w tym wyjątkowym czasie, który teraz obchodzimy – to wielki jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Ale możemy się spodziewać, że również w tym wystąpieniu pan prezydent nawiąże do toczącej się od 3 maja zeszłego roku publicznej dyskusji o zmianie konstytucji, toczącej się dyskusji w ramach prowadzonej przez Kancelarię Prezydenta kampanii społecznej „Wspólnie o konstytucji” i z całą pewnością i o konstytucji, i o referendum konsultacyjnym mogą tam paść ważne słowa” – mówił.

Minister dopytywany, czy Andrzej Duda w przemówieniu może odnieść się także do pytań referendalnych, minister odparł: „Poczekajmy do 3 maja”.

Wojciech Kolarski poinformował jednocześnie, że w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja Belweder zostanie udostępniony dla zwiedzających.

„Wszyscy, którzy będą chcieli zwiedzić Belweder, a także wpisać się do wyłożonej tam księgi, przygotowanej specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości, będą mogli to uczynić 3 maja między godz. 10.00 a 16.00” – oświadczył.

PAP/RIRM

drukuj