fot. Twitter/Polska Policja

Policja rozpoczęła akcję „Bezpieczny Weekend”

Policja rozpoczęła akcję „Bezpieczny Weekend”. Pod tym hasłem funkcjonariusze prowadzą działania kontrolno-prewencyjne. Cel jest jeden – zapewnienie bezpieczeństwa Polaków w ruchu drogowym.

Policjanci będą pilnować, by kierowcy nie przekraczali prędkości. Na trasach pojawi się więcej patroli, również tych nieoznakowanych. Nadzór będzie prowadzić ok. 4 tys. funkcjonariuszy w całej Polsce.

Policja apeluje również o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w terenie zabudowanym. Przypomina, że szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych i rowerzystów.

Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie podkreślił nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Niektórzy powiedzą, więcej policjantów po to, żeby ukarać – absolutnie nie. Nie dajcie nam szansy, żebyśmy mieli okazję wypisać mandat. Nie zależy nam na mandatach, zależy nam wyłącznie na bezpieczeństwie i idźmy w tym kierunku. Jeśli ktoś uważa, że to jest zabawa w kotka i myszkę, zabawmy się tak, że policja ruchu drogowego przegra – nie wypisze mandatu, ale wygra wasze bezpieczeństwo. To jest nasz kierunek. Skupimy się na tym, żeby na tych ciągach komunikacyjnych, gdzie dochodzi do utrudnień w przepływie potoku pojazdów, żeby ten ruch upłynnić. To będzie masz priorytet w tych dniach początkowych i końcowych majówki. Jeśli ktoś zapragnie drastycznie łamać przepisy ruchu drogowego, niech nie liczy na pobłażliwość w tym zakresie – powiedział nadkom. Radosław Kobryś.

Policja zwraca uwagę na zabezpieczenie swoich gospodarstw przed wyjazdem. Przypomina, że w tej kwestii można poprosić o pomoc sąsiadów.

W ubiegłym roku w weekend majowy na polskich drogach doszło do ponad 350 wypadków. Zginęły w nich 54 osoby, a 477 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali ponad 1,5 tys. nietrzeźwych kierowców.

RIRM

drukuj