Brazylia: 14 zabitych w Rio de Janeiro w operacjach policji i wojska

Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

Dowódca wojskowy, odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Rio, poinformował o śmierci ośmiu osób podczas interwencji tych sił w fawelach, czyli slumsach tej drugiej po Sao Paulo największej brazylijskiej metropolii.

Z kolei oficjalna agencja prasowa Agencia Brasil poinformowała o śmierci sześciu domniemanych członków gangów w następstwie pościgu w Niteroi, mieście położonym u wejścia do zatoki Guanabara, naprzeciwko Rio. Pościg w godzinach szczytu w pobliżu jednego z największych mostów prowadzących do Rio spowodował chaos w ruchu.

„Może być więcej zabitych” – oświadczył dowódca, odnosząc się do operacji przeprowadzonej w poniedziałek o świcie w fawelach Alemao i Penha na północy Rio.

Około 4200 żołnierzy wspieranych przez pojazdy opancerzone i samoloty wkroczyło do kompleksów faweli, kontrolowanych przez silnie uzbrojonych handlarzy narkotyków – podaje agencja AFP.

Żołnierze znieśli blokady dróg postawione przez gangi, a następnie kontrolowali samochody i mieszkańców. Ponadto „rozdawali ulotki z prośbą do ludności o współpracę” – poinformowało dowództwo wojskowe w oświadczeniu.

Po krótkiej demonstracji w Alemao został spalony autobus – poinformował fotoreporter AFP.

W zeszłym roku wojsko zostało upoważnione do zapewnienia bezpieczeństwa w Rio de Janeiro z powodu wzrostu przemocy i nieskuteczności policji w walce z gangami narkotykowymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl