fot. PAP/Tomasz Waszczuk

M. Błaszczak: Dzięki służbie żołnierzy podczas epidemii zostało uchronione tysiące istnień ludzkich

Dzięki służbie żołnierzy podczas epidemii koronawirusa zostało uchronione tysiące istnień ludzkich – powiedział we wtorek w Brodnicy minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że pomimo zniesienia większości obostrzeń ich zaangażowanie ciągle ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystym apelu z okazji święta Wojsk Chemicznych w 4. Brodnickim Pułku Chemicznym im. Ignacego Mościckiego.

Minister podkreślił, że żołnierze Wojsk Chemicznych wyróżniają się profesjonalizmem, posiadają głęboką wiedzę i umiejętności.

„To czas trudny, to czas próby, ale celująco zdaliście egzamin podczas tej próby” – ocenił szef MON nawiązując do panującej epidemii koronawirusa.

Przypomniał ewakuację polskich obywateli z chińskiego miasta Wuhan w lutym tego roku, podczas której to właśnie żołnierze z pułku chemicznego zapewnili warunki do kwarantanny ewakuowanych z Chin Polaków.

„Później to była już codzienna służba i taka jest do dziś, bo choć obostrzenia (związane z epidemią – PAP) zostały uchylone, to czas epidemii się nie zakończył. Dlatego dziś wasza służba ma ogromne znaczenie” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1270336343437172737?cxt=HHwWgoC7_Y-LkqEjAAAA

Jak zauważył, żołnierze nadal dbają o to, żeby było bezpiecznie w związku z zagrożeniem epidemicznym. m.in. prowadzą testy diagnozujące koronawirusa.

„Epidemia nie dotknęła tak mocno naszego kraju jak południa Europy, bo władze zareagowały szybko i stanowczo. To zaowocowało tym, że nie ma wielkiej skali osób, które zmarły, w porównaniu ze zmarłymi w Hiszpanii i Włoszech. Szybka reakcja instytucji państwa polskiego była udziałem także żołnierzy Wojsk Chemicznych, bo to wy byliście na posterunku, byliście na miejscu, kiedy byliście potrzebni” – mówił szef MON.

Minister dodał, że dzięki służbie żołnierzy zostało uchronione „tysiące istnień ludzkich”.

„To jest właśnie najistotniejsze w służbie żołnierzy Wojska Polskiego. To, że stoicie na straży bezpieczeństwa ojczyzny. To, że dzięki waszej służbie my Polacy możemy czuć się bezpieczni” – powiedział.

Minister przekazał podziękowania od prezydenta Andrzeja Dudy żołnierzom Wojsk Chemicznych za ofiarną służbę. Wyróżniającym się żołnierzom wręczył Medale za Zasługi dla Obronności Kraju.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1270335585958400001?cxt=HHwWgsC0qYTfkaEjAAAA

Szefowi MON towarzyszyli dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika i inspektor Rodzajów Wojsk gen. dyw. Sławomir Owczarek.

Według informacji MON wojska chemiczne w czasie epidemii koronawirusa przeprowadziły ponad 205 akcji odkażania m.in. pomieszczeń w domach pomocy społecznej, szpitalach, szkołach, budynkach administracji państwowej. Odkażano także personel i sprzęt w tym karetki, samoloty i ich załogi oraz przewożonych pasażerów i ładunek. Łącznie dezynfekcji poddano ponad 1600 osób, 423 tys. m kw. powierzchni oraz ponad 2 tys. pojazdów i kilkadziesiąt samolotów. Każdego dnia zaangażowanych było 1,7 tys. żołnierzy chemików. Z inicjatywy ministra Błaszczaka ponad 1100 żołnierzy w jednostkach Wojska Polskiego przeszło dodatkowe szkolenie chemiczne.

PAP

drukuj