fot. flickr.com

Francja: prokuratura wszczęła śledztwo ws. postępowania rządu wobec pandemii

Prokurator Paryża Remy Heitz poinformował we wtorek agencję AFP o rozpoczęciu śledztwa w sprawie postępowania rządu wobec pandemii koronawirusa, które ma „ujawnić możliwość popełnienia przestępstwa przez <<krajowych decydentów>>”.

Dochodzenie jest odpowiedzią paryskiej prokuratury na skargi, które wpłynęły do niej podczas kwarantanny. Śledztwo „nie ma na celu zdefiniowania odpowiedzialności politycznej ani administracyjnej”, ale zbadanie możliwości popełnienia przestępstwa – wyjaśnił prokurator, cytowany przez AFP.

Nie dotyczy ono jednak postępowania prezydenta ani członków rządu, którzy odpowiadają jedynie przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki.

Do paryskiej prokuratury wpłynęło około 80 skarg, z których zdecydowana większość została złożona przez osoby fizyczne.

Dotyczą one głównie kwestii ochrony w miejscach pracy podczas epidemii, zapewnienia masek i testów. Zarzuty stawiane przez skarżących dotyczą nieumyślnego spowodowania śmierci, zagrożenia życia, zaniechania walki z katastrofą i braku pomocy osobom zagrożonym.

„Prawo określa dokładne warunki dla ustalenia tych przestępstw i wymagane są dowody <<kwalifikowanej winy>>, która nie jest zwykłą lekkomyślnością lub zaniedbaniem” – wyjaśnił prokurator.

Dodał, że elementy śledztwa dotyczą m.in. domów spokojnej starości w kilku miastach Francji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl