fot. PAP/Abaca

Francja: Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało przeciwko certyfikatom sanitarnym

We Francji jedenastą sobotę z rzędu odbywały się protesty przeciwko certyfikatom sanitarnym i obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 niektórych grup. W demonstracjach wzięło udział ogółem 60-80 tys. osób.

W Paryżu zorganizowano cztery manifestacje, w których uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym wielu przedstawicieli ruchu „żółtych kamizelek” – pisze AFP.

„Demonstruję przeciwko (prezydentowi Emmanuelowi) Macronowi i niszczeniu przez niego wolności. Nie jestem zaszczepiony, nie ufam (tej szczepionce), ale być może będę ją musiał przyjąć” – powiedział uczestnik jednego z paryskich zgromadzeń.

W całej Francji protesty przetoczyły się przez 185 miejscowości. W Montpellier manifestowało 2 tys. osób, w Strasburgu, Lyonie, Nantes i Metz po około 1000, w Lille – 900.

System certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście tej choroby lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa obowiązuje we Francji od 21 lipca. Zaświadczenia trzeba okazywać m.in. w lokalach gastronomicznych, placówkach ochrony zdrowia, miejscach rozrywki czy przy podróżach pociągiem lub samolotem na dłuższe dystanse. Od 30 września certyfikaty będą obowiązkowe również dla dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat.

PAP

drukuj