fot. pixabay.com

Polscy medycy zaangażowani w pomoc na Słowacji

Dwie grupy polskich lekarzy i medyków będą pomagać w czasie weekendu na Słowacji w akcji powszechnych antygenowych testów na obecność koronawirusa.

Ich udział zaproponował premier Mateusz Morawiecki. Jedna z grup będzie codziennie przekraczać granicę i pracować w miejscach pobrań w regionach w pobliżu Polski. Druga po południu przyleci do Bratysławy, gdzie będzie pracować.

Słowacja jest jednym z wielu krajów, do których Polska skierowała pomoc w czasie pandemii koronawirusa. Wczoraj informacje na ten temat przedstawił w Sejmie Marcin Przydacz, wiceminister  spraw zagranicznych. Zaznaczył, że pomoc udzielana była przede wszystkim według klucza potrzeb.

– W pierwszej kolejności zaoferowaliśmy pomoc krajom europejskim, tym najbardziej dotkniętym pandemią. Już w kilka dni po wybuchu pandemii we Włoszech polski rząd skierował grupę 15 polskich lekarzy i medyków do najtrudniejszego regionu, czyli Lombardii. Polacy świadczyli swoją pomoc swoim włoskim kolegom. Kilka dni później  9 medyków udało się do Stanów Zjednoczonych, do Chicago w takim samym celu – poinformował Marcin Przydacz.

Wiceszef polskiej dyplomacji wskazał, że podczas drugiej fali pandemii polscy medycy  pomagali m.in. w Dover, gdzie „tysiące osób utknęło, nie mogąc przekroczyć granicy brytyjsko-unijnej”. Podkreślił, że Polska w trudnym czasie pandemii koronawirusa zdała egzamin z międzynarodowej solidarności.

RIRM

drukuj