fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Świąteczna pomoc Caritas dla samotnych i najuboższych

Nie dla wszystkich święta Bożego Narodzenia to czas ciepłej i rodzinnej atmosfery. Osobom samotnym i najuboższym na wszelkie sposoby pomaga Caritas, m.in. poprzez zbiórki żywności i rozwożenie świątecznych paczek.

Dla Caritas Adwent to najbardziej obfity czas. Po raz 27 przeprowadzono akcję – [Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom] . Wolontariusze sprzedawali świece w polskich kościołach.

– Czyli te tradycyjne polskie świece Caritas, które są właściwie na każdym stole wigilijnym – wskazała Agata Papierz, rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Wyprodukowano w sumie dwa miliony wigilijnych świec. Dochód zostanie przeznaczony na posiłki, stypendia, wakacyjny wypoczynek dla dzieci oraz wsparcie w rehabilitacji i leczeniu. Dodatkowo zorganizowano świąteczną zbiórkę żywności dla osób najuboższych.

– Nie mogliśmy tej zbiórki żywności zorganizować w sklepach. Nie chcieliśmy narażać ani naszych wolontariuszy, ani klientów na problemy związane z pandemią. Dlatego to właśnie w kościołach były wystawione kosze i wielka prośba do wiernych, by tam składać żywność – podkreślił Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Z powodu obostrzeń, nie udało się zorganizować tradycyjnej wigilii z udziałem osób samotnych i najuboższych. Zastępują ją świąteczne paczki.

– Przekazujemy w tej paczce żywność nie taką, która wymaga przetworzenia, czyli nie będzie tam ani kaszy, ani makaronu. Tam musi być to, co można od razu przygotować, zjeść bez gotowania – zaznaczył Paweł Trawka.

To na przykład konserwy czy świeży bochenek chleba. W każdej paczce jest też pobłogosławiony wigilijny opłatek oraz specjalna kartka z życzeniami.

– Poprosiliśmy, żeby ludzie przysyłali nam kartki świąteczne z życzeniami napisane odręcznie, żebyśmy mogli do każdej paczki z pomocą dołożyć czyjeś serdeczne życzenia. I mamy bardzo duży odzew – ok. dwóch tysięcy kartek już do nas spłynęło – wskazała Agnieszka Homan, rzecznik Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

– Kartki pełne brokatu. Lśniące, pełne dziecięcej fantazji. Czasami niektóre literki były pomieszane, w drugą stronę napisane, ale to tylko dodawało uroku – dodał Paweł Trawka.

W czasie świątecznym osoby najuboższe i samotne nie zostaną zapomniane.

– Przygotowujemy potrawy wigilijne i będziemy je rozdawać pod Katedrą Białostocką w dniu Wigilii, czyli 24 grudnia o godz. 12.00 – wskazała Agata Papierz.

Podczas pandemii działania Caritas skierowane były w szczególności do osób dotkniętych koronawirusem. Odbyły się zbiórki pieniężne na respiratory do szpitali.

Ruszył także telefon zaufania dla seniorów, samotnych i osób na kwarantannie, które nie mogły wychodzić z domów. [więcej]

– Osoby, które potrzebowały porozmawiać, mogły w każdej chwili do nas się zgłosić. Nasz Klub Seniora wyszedł także z inicjatywą dowożenia książek do domów seniorów, żeby ludzie mieli co robić – podkreśliła rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Dodatkowo wolontariusze dowozili żywność. Przekazywane były również maseczki. Ponadto Białostocki Caritas zapoczątkował Projekt Arka. To mieszkania wspomagane dla osób niepełnosprawnych. Z kolei Caritas w Katowicach zorganizował akcję „Czapki z głów”.

– Najbardziej potrzebujący bezdomni w okresie zimowym liczą na takiego rodzaju rzeczy, jak: czapki, szaliki, rękawiczki – garderoba typowo zimowa – mówił ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Zebrane ubrania zostały przekazane osobom najbardziej potrzebującym na katowickim rynku. W dobie pandemii do Caritas zgłasza się coraz więcej samotnych seniorów, którzy liczą na rozmowę.

– Którzy nie chcą być sami, którzy szukają wolontariuszy, którzy będą chcieli poświęcić im część swojego czasu, aby z nimi pobyć po prostu przez chwilę – powiedział ks. Łukasz Stawarz.

W pomoc na rzecz Caritas może włączyć się każdy z nas, np. poprzez przekazanie ubrań, żywności i książek.

 

TV Trwam News

drukuj