fot. PAP/Marcin Bielecki

Poznań: Około 1,2 tys. osób na Wigilii Caritas dla ubogich, bezdomnych i samotnych

Tradycyjne, świąteczne dania oraz paczki z prezentami czekały w poniedziałek na uczestników Wigilii Caritas zorganizowanej na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W jednej z targowych hal pojawiło się około 1,2 tys. osób.

Życzenia uczestnikom wigilijnego spotkania złożyli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Świąteczne spotkanie w Poznaniu zorganizowane zostało po raz 16.

Wszyscy wysłuchali fragmentu Pisma Świętego, przełamali się opłatkiem i zasiedli do świątecznego poczęstunku: barszczu z uszkami, karpia i ciasta. Na dzieci czekały paczki z zabawkami, dla dorosłych przygotowano produkty żywnościowe.

Organizacja spotkania była możliwa dzięki życzliwości sponsorów oraz dzięki datkom złożonym w trakcie zbiórki internetowej – w tym roku udało się zgromadzić w ten sposób 80 tys. zł.

Metropolita poznański, ks. abp Stanisław Gądecki, życzył wszystkim, by Chrystus, „który przychodzi jako biedny człowiek w stajni betlejemskiej błogosławił wszystkim naszym biedom i potrzebom, abyśmy mogli dojść do zdrowia i zbawienia”.

W przygotowaniach do Wigilii Caritas na zaangażowanych było około 1 tys. wolontariuszy z wielkopolskich szkół. W tym roku do poczęstunku przygotowano m.in. 400 kg karpia, 400 kg kapusty i 600 l barszczu.

„Te spotkania to bardzo dobra rzecz. Tu nie jest ważne, skąd jest człowiek, jakie ma problemy – ważne, że jest ta wspólnota. Dobrze, że w Poznaniu jest dużo miejsc, w których potrzebujący mogą liczyć na pomoc. Ja po świątecznych spotkaniach idę na pasterkę do Franciszkanów, potem pewnie pochodzę po mieście. Jutro jadę do rodziny” – powiedział PAP Olek, jeden z uczestników świątecznego spotkania na poznańskich targach.

„Najpiękniejsze dni mojego życia to Wigilia w czasach, gdy byłem dzieckiem – taka z choinką, rodziną. Teraz już jestem dużo starszy te wspomnienia wracają. Wigilia to bardzo ważne wydarzenie, cieszę się, że jako samotny mogę ten dzień spędzić w takim dużym gronie” – powiedział Ryszard, inny gość spotkania.

Początki Wigilii Caritas w Poznaniu sięgają 2003 roku, kiedy to siostry Albertynki razem z Liceum Ogólnokształcącym XI zorganizowały spotkanie dla korzystających z prowadzonej przez nie jadłodajni Caritas. Od 2009 roku spotkanie odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Prace nad organizacją wydarzenia zaczynają się we wrześniu, a w ostatnich dniach przed spotkaniem i w dzień wigilijny zaangażowanych jest 300 wolontariuszy, głównie licealistów z poznańskich szkół.

PAP/RIRM

drukuj