fot. PAP/Karina Sało

Blisko 0,5 mln zł od księży archidiecezji katowickiej dla Ukrainy

Blisko 0,5 mln zł zebrali księża archidiecezji katowickiej w ramach tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej. Pieniądze trafią do pięciu parafii na Ukrainie – poinformował w poniedziałek rzecznik archidiecezji ks. Tomasz Wojtal.

O jałmużnę na ten cel u progu Wielkiego Postu poprosił w specjalnym komunikacie metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. Napisał wtedy: „Trwająca wojna w Ukrainie wymaga zaangażowania w pomoc humanitarną, zarówno dla tych, którzy przybywają do Polski, jak i tym, którzy dramatu wojny doświadczają na miejscu”. Przypomniał, że na terenie Ukrainy posługuje pięciu kapłanów archidiecezji katowickiej.

„Proponuję zatem, aby tegoroczną jałmużnę postną przekazać na pomoc ukraińskim parafiom, w których pracują duszpastersko nasi księża i tam również przyjmują uchodźców ze wschodniej Ukrainy” – wezwał.

Zebrana kwota – 470 tys. zł – zostanie zatem podzielona między pięć ukraińskich parafii w archidiecezji lwowskiej, w których posługują duchowni należący do katowickiego prezbiterium.

„Wszyscy nasi księża od momentu wybuchu wojny przebywają w Ukrainie, organizując pomoc wiernym swoich parafialnych wspólnot, a także tym wszystkim, którzy uciekając przed dramatem wojny zatrzymują się w obwodzie lwowskim. Cieszymy się, że w ten sposób możemy wesprzeć ich działania. Oni, będąc na miejscu, doskonale wiedzą jak właściwie zagospodarować zebrane środki finansowe” – dodał ks. Tomasz Wojtal.

W ostatnich dwóch latach dzięki kapłańskiej jałmużnie postnej udało się zakupić respiratory i potrzebny sprzęt medyczny, który został przekazany szpitalom w Tychach i Chorzowie, bezpośrednio zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19. Duchowni wsparli też Szpital Św. Józefa w Mikołowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl