Referendum ws. jedności Ukrainy?

Ukraina otrzyma ponad 17 miliardów dolarów pożyczki od międzynarodowego funduszu walutowego. Decyzję w tej sprawie podjęła rada funduszu na  posiedzeniu w Waszyngtonie.

Wadze w Kijowie przygotowują się do referendum w sprawie jedności państwa i decentralizacji władzy. Odbędzie się ono 25 maja w dniu przedterminowych wyborów prezydenckich. Prorosyjscy separatyści swoje głosowanie planują na 11 maja.

Komunistyczne święto 1 maja jest hucznie świętowane w Moskwie oraz w całej Rosji. Święto stało się okazją do wyrażenia poparcia dla prorosyjskich separatystów. 1 maja komuniści świętowali również na Ukrainie, jednak pod czujną ochroną sił bezpieczeństwa.

Władze w Kijowie zgodziły się na referendum dotyczące jedności państwa i decentralizacji władzy, które ma odbyć się razem z przedterminowymi wyborami prezydenckimi 25 maja. Separatyści chcą jednak przeprowadzić głosowanie 11 maja. Rozpoczęli już przygotowania. Do udziału we wcześniejszym referendum namawiają lokalne społeczności.

Siły MSW Ukrainy nadal prowadzą akcję antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy. W nocy udało się im zlikwidować jeden z punktów kontrolnych separatystów w obwodzie Donieckim. Bojownicy w Słowiańsku wciąż przetrzymują zakładników w tym delegację OBWE z jednym obywatelem Polski. Prowadzone są negocjacje. Separatyści domagają się uwolnienia osób, zatrzymanych przez władze w Kijowie.

O pomoc w uwolnienie zakładników zaapelowała do Władomira Putina kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow wezwał władze w Kijowie i separatystów wspólnych rozmów pod egidą OBWE.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował dwuletni program pomocy dla Ukrainy. Kijów otrzyma 17 mld dolarów w formie kredytów jednak po spełnieniu odpowiednich warunków. Pierwsza rata w wysokości ponad 3 miliardów zostanie wypłacona niezwłocznie.

 

 

TV Trwam News 

drukuj