fot. Autorstwa Konstantin Brizhnichenko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36055807

Ukraina: Ruszyła zbiórka pieniędzy na remont kościoła św. Mikołaja

Ruszyła zbiórka pieniędzy na remont kijowskiego kościoła św. Mikołaja, w którym w piątek wybuchł pożar. Remont świątyni i uszkodzonych przez ogień organów będzie kosztował „dziesiątki milionów hrywien” – stwierdził minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

„Pożar w kościele św. Mikołaja połączył Ukraińców. Z całego kraju otrzymujemy informacje i telefony z propozycjami pomocy kościołowi. Zdajemy sobie sprawę, że całkowity remont kościoła będzie kosztować dziesiątki milionów hrywien. Tak samo odnowienie organów” – napisał na Facebooku minister. Jak dodał, zebrano już pewną sumę na prace zabezpieczeniowe.

Różne ukraińskie firmy w mediach społecznościowych informują o przekazaniu pieniędzy na remont zabytku.

Pożar w wybudowanej przez kijowskich Polaków ponad 100 lat temu świątyni wybuchł w piątek wieczorem. Jak zapewnił w sobotę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski, ogień nie uszkodził stropu i „konstrukcji kościoła nic nie zagraża” – pisze Interfax-Ukraina.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pożaru, który wybuchł podczas próby koncertu było zwarcie instalacji elektrycznej w organach – powiedział szef MSW. Jak dodał, wszczęto postępowanie karne w związku ze złamaniem zasad ochrony przeciwpożarowej. Pobrano próbki do ekspertyzy.

Obecny na miejscu minister kultury poinformował, że pożar uszkodził organy, spadł także żyrandol w kościele.

„Organy są zniszczone, to oddzielna tragedia” – podkreślił Ołeksandr Tkaczenko.

Władze zapewniły, że kościół będzie wyremontowany.

By ocenić skalę zniszczeń, na miejsce udał się zastępca ambasadora RP na Ukrainie Michał Giergoń. W sobotę był tam też szef Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski. Jak przekazał na Facebooku, „całkowitemu zniszczeniu uległy organy (świecki instrument z lat 50-tych). Zniszczenia budowli to przede wszystkim prezbiterium i część transeptu. Na podłogę spadł żyrandol. Popękała część szyb, ściany są okopcone. Konstrukcja zdaje się nienaruszona”.

Poinformował, że w niedzielę przed kościołem św. Mikołaja odbędzie się Msza święta.

„Przyjdźmy. Może jest szansa, by po tych tragicznych wydarzeniach budynek w pełni zwrócono wiernym” – napisał Robert Czyżewski.

Neogotycki kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako koncertowa sala organowa. Regularnie odbywają się tu również nabożeństwa rzymskokatolickie. Kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni, zbudowanej w 1909 roku przez polskiego architekta Władysława Horodeckiego.

W 2020 roku ukraiński rząd zdecydował, że resort kultury ma przekazać w stałe bezpłatne użytkowanie kościół św. Mikołaja rzymskokatolickiej parafii pod tym wezwaniem. Do 2023 roku ma powstać Dom Muzyki, do którego ma być przeniesiony Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy, obecnie działający w kościele św. Mikołaja.

W 2001 roku świątynię odwiedził podczas swej pielgrzymki na Ukrainę św. Jan Paweł II. W 2007 roku w kościele był prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl