Modlitwa, koncerty, miasteczko zdrowia, nauki i zabawy dla najmłodszych … #13DziękczynienieWRodzinie

Na 13. Dziękczynienie w Rodzinie przybyli słuchacze Radia Maryja z Polski i z zagranicy. Czekały na nich liczne atrakcje: koncerty, miasteczka zdrowia oraz nauki i zabawy. Nie zabrakło też stoisk ze zdrową żywnością i tradycyjnymi potrawami.

W amfiteatrze nad Wisłą w Porcie Drzewnym wystąpili: Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Terne Roma oraz Bayer Full.

Podczas dziękczynienia panowała rodzinna atmosfera, mówili naszemu reporterowi uczestnicy wydarzenia.

– Jestem bardzo zadowolona, że tu przyjechałam. Wszystko bardzo mi się podoba. Panuje tutaj rodzinna atmosfera, wszyscy jesteśmy zjednoczeni, modlimy się, bawimy się – jest super – mówiła uczestniczka uroczystości.

– Tutaj ludzie są naprawdę uprzejmi, mili. Jest bardzo rodzinnie. Niecodziennie można spotkać się w takim gronie i jeszcze porozmawiać z wieloma osobami. Jest też bardzo dużo stoisk tematycznych. Jest rozrywka, ale i modlitwa – wskazał pielgrzym.

– Widać, że dużo starszych osób przyjechało z wnukami. Wciągają się w tę uroczystość całe pokolenia. Jest tu wspaniała atmosfera. Aura tego miejsca jest niesamowita. Myślę, że jak tylko będę zdrowa i szczęśliwa, to w kolejnych latach również będę przyjeżdżać – podkreśliła uczestniczka.

Przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II stanęło m.in. „miasteczko zdrowia”. Zgromadzeni mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych z zakresu m.in. onkologii, kardiologii, diabetologii oraz ortopedii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się testy pod kątem ewentualnego wykrycia cukrzycy [czytaj więcej].

Dr n.med. Elżbieta Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu powiedziała, że jest jeszcze duża grupa osób, która nie wie o chorobie.

– Już ponad 3,5 mln osób choruje w Polsce na cukrzycę, a jest jeszcze co najmniej 50 procent osób nieodkrytych. Przy okazji wspaniałego spotkania, jakie każdego roku odbywa się w Toruniu, każdy z uczestników może przyjść i zmierzyć sobie poziom cukru. Po badaniu poinformujemy, czy poziom jest prawidłowy, czy nie, czy wymaga konsultacji z lekarzem albo musi zwrócić na coś uwagę – tłumaczyła dr n.med. Elżbieta Szymańska.

Ponadto na parkingu przy sanktuarium zostało rozstawione specjalne miasteczko przygotowane przez strażaków. Bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu wyjaśniła, jakie atrakcje czekały na uczestników Dziękczynienia w Rodzinie [czytaj więcej].

– To, co przygotowaliśmy i rzuca się w oczy, to nasze czerwone samochody. Każdy z samochodów jest inny. Każdy charakteryzuje się swoją specjalnością, bo jest ratownictwo wysokościowe, techniczne. Mamy też ciężki wóz bojowy z pełną beczką wody, którą dzieci wykorzystują do ugaszenia pożaru swoją dziecięcą sikawką. W nagrodę za to pobiegną na dmuchaniec i to jest atrakcja dla dzieci i starszych, jak widzimy – powiedziała bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

13. Dziękczynienie w Rodzinie odbyło się pod honorowym patronatem ks. bp. Wiesława Śmigla, ordynariusza diecezji toruńskiej, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka, oraz prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

 

RIRM

drukuj