fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr P. Przybylski: Jedną z inicjatyw Dziękczynienia w Rodzinie są badania profilaktyczne. Profilaktyka i świadomość postaw prozdrowotnych daje możliwość szybkiej diagnozy, szybkiego leczenia i może zakończyć się sukcesem

Jedna z inicjatyw Dziękczynienia w Rodzinie to również badania profilaktyczne. One cieszą się dużą popularnością. Profilaktyka i świadomość postaw prozdrowotnych daje możliwość szybkiej diagnozy, szybkiego leczenia i może zakończyć się sukcesem. Jeśli nie zakończy się całkowitym wyleczeniem, to przede wszystkim poprawą stanu zdrowia i kondycji. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych proponujmy konsultacje kardiologiczne, diabetologiczne i ortopedyczne – powiedział dr Przemysław Przybylski, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, wiceprzewodniczący Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gościem audycji „Aktualności dnia” był także dr Tomasz Mierzwa, onkolog, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, który zwrócił uwagę, że każdego roku wykrywa się ponad 160 tys. przypadków nowotworów.

– Każdego roku dochodzi do ponad 160 tys. zachorowań na choroby nowotworowe. Niestety jest to druga przyczyna umieralności po chorobach układu krążenia. Stąd ważna jest profilaktyka. Okazja też jest piękna, bo skoro Dziękczynienie w Rodzinie to może również dziękczynienie za zdrowie. Pomyślmy o zdrowiu, aby porobić pewne badania. Jednym z badań, które chcemy zaproponować, jest badanie mammograficzne, czyli badanie piersi dla pań w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie wykonywały takiego badania. Zapraszamy do mammobusu, gdzie będziemy te badania wykonywać – mówił dr Tomasz Mierzwa. Onkolog wskazał, żeby każdy zainteresowany badaniem miał przy sobie dowód osobisty.

Każdego roku podczas Dziękczynienia w Rodzinie jest możliwość skorzystania z porad kardiologicznych i diabetologicznych. W tym roku można poradzić się specjalisty ortopedy [czytaj więcej].

–  Jedną z inicjatyw Dziękczynienia w Rodzinie są również badania profilaktyczne. Cieszą się one dużą popularnością. Profilaktyka i świadomość postaw prozdrowotnych daje możliwość szybkiej diagnozy, szybkiego leczenia i może zakończyć się sukcesem. Jeśli nie zakończy się całkowitym wyleczeniem, to przede wszystkim poprawą stanu zdrowia i kondycji. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych proponujmy konsultacje kardiologiczne, diabetologiczne i ortopedyczne od godziny 14.00 do 17.00. Lekarze specjaliści wraz z personelem medycznym i pielęgniarkami będą badać, odpowiadać na pytania i oznaczać poziom glukozy w krwi – zachęcał dr Przemysław Przybylski.

Wiceprzewodniczący Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia zwrócił uwagę, że podczas spotkań w ramach Dziękczynienia w Rodzinie były wykrywane nowe przypadki wielu chorób.

– Mamy doświadczenie z poprzednich spotkań w ramach Dziękczynienia w Rodzinie, że zawsze były wykrywane nowe przypadki cukrzycy lub chorób wieńcowych. To jest właśnie ten moment, żeby uświadomić sobie, że jest potrzebna interwencja lekarza, zmiana trybu  życia, postawy sylwetki, a nawet konsultacja z dietetykiem – zaznaczył gość audycji.

– Jest to o tyle ważne, że pacjent będzie mógł spotkać się w rzeczywistości, realnie z lekarzem, a kiedy będzie miał wątpliwości, to będzie mógł to wyjaśnić i dopytać o wiele rzeczy. Specjaliści również wskażą, gdzie ewentualnie można kontynuować swoje leczenie i porady – dodał.

Dr Tomasz Mierzwa podkreślił, że niebezpiecznym nowotworem, na który często chorują Polacy, jest rak płuc.

– Najczęstszym nowotworem, który występuje, jest nowotwór piersi u pań, ale także rak płuc, który powoduje wiele zgonów. Rak płuc, który najczęściej występuje u osób palących. 85-95 procent wszystkich przypadków to osoby palące. (…) Kontakt ze specjalistą, kontakt z kardiologiem, diabetologiem będzie służył pewnej zmianie postaw. (…) Właściwe postawy i świadomość prozdrowotna są niebywale ważne, a efektem właściwej postawy są badania profilaktyczne. Podczas 13. Dziękczynienia w Rodzinie mamy piękną okazję do zadbania o swoje zdrowia – powiedział koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Dr Przemysław Przybylski, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, dodał, że nowotwór przewodu pokarmowego, a szczególnie rak jelita grubego, jest chorobą cywilizacyjną.

– Trzecim nowotworem, który niesie ogromne żniwo, jest nowotwór przewodu pokarmowego, szczególnie jelita grubego. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prowadzimy przesiewowe badania kolonoskopowe. Takich badań możemy dokonać w szpitalach miejskich. Jest to o tyle ważne, że widzimy z badań statystycznych, że rozpoznawalność nowotworu jelita grubego znacznie się obniżyła. Coraz więcej młodych osób zgłasza się na te badania. Zły tryb życia, złe odżywianie, nadwaga prowadzą do (można powiedzieć) choroby cywilizacyjnej, czyli nowotworu jelita grubego. Często jest tak, że jeżeli pojawią się pierwsze objawy, to może być za późno na leczenie. Z tego powodu zachęcam do działań profilaktycznych – akcentował radny.

Całą rozmowę z dr. Tomaszem Mierzwą, onkologiem, koordynatorem Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy i dr. Przemysławem Przybylskim, radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, wiceprzewodniczącym Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia, można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl