J. Kaczyński: polskie wydatki na wojsko powinny być zwiększone

Prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że polskie wydatki na cele militarne powinny zostać zwiększone. Polityk zwrócił jednak uwagę, że podczas warszawskiego szczytu NATO Polska była chwalona za przeznaczanie na kwestie związane z obronnością 2 proc. PKB.

„Proszę pamiętać, że podczas szczytu podkreślono ten obowiązek 2 proc. (PKB na obronność – PAP); Polska była chwalona, że się z tego obowiązku wywiązuje. Czy w tej chwili jest realne wydawanie więcej? No to jest kwestia, na którą ja w tej chwili nie potrafię odpowiedzieć. Natomiast jeśli chodzi o polskie wydatki – to w moim przekonaniu, ja tutaj mówię, można powiedzieć prywatnie jako zwykły poseł, uważam, że te wydatki powinny być zwiększone” – powiedział prezes PiS.

Dodał, że Polska mogłaby mieć np. lepszy sprzęt wojskowy.

„Moglibyśmy mieć dużo, dużo więcej; np. mamy 48 tych samolotów F16, a Grecja ma 140. Proszę pamiętać o tego rodzaju dysproporcjach, a ma jeszcze (Grecja – PAP) do tego 80 samolotów pola walki, szturmowych też bardzo nowoczesnych” – wymieniał Jarosław Kaczyński.

„Na pewno nie jesteśmy w tej chwili w takiej sytuacji, w jakiej moglibyśmy być, gdyby Polska – no przynajmniej po 2007 albo 2008 r., czyli od chwili, kiedy Rosja w 2007 r. przestała przestrzegać porozumienia o ograniczeniu zbrojeń w Europie Środkowej, w 2008 roku już była wojna – gdyby ówczesne władze wyciągnęły z tego wnioski. Bylibyśmy dzisiaj na pewno dużo silniejsi. Tylko to były władze, które głównie zabiegały o to, żeby ich szef znalazł się na wysokiej pozycji w UE. To było pełne sprywatyzowanie dużego europejskiego państwa. Tak po prostu nie można i mam nadzieję, że to będzie odpowiednio osądzone i to nie tylko przez historię” – zaznaczył prezes PiS.

Ustalenia szczytu NATO w Warszawie oznaczają bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa Polski – ocenił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, to wielki sukces rządu Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy.

Główne postanowienia szczytu NATO to wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, przedłużenie misji w Afganistanie po roku 2016, większe zaangażowanie w walkę z tzw. Państwem Islamskim i wzmocnienie współpracy UE-NATO.

„Sukces jest wielki. Mamy zmianę zasadniczą i bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszego kraju. Mamy nowy etap w funkcjonowaniu Sojuszu, jego ożywienie. Można powiedzieć, w jakiejś mierze nawet reanimację. To jest coś, na co czekaliśmy i co podnosi i nasze bezpieczeństwo, i naszą pewność siebie” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS ocenił, że szczyt NATO jest sukcesem prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Beaty Szydło, a w szczególności szefów MSZ, MSWiA i MON. „To są dzisiaj ludzie, którzy dziś powinni być chwaleni i zapamiętani, bo naprawdę zrobili bardzo dużo” – powiedział Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił „ogromną decydującą rolę Antoniego Macierewicza”. „Antoni Macierewicz, który wielokrotnie pięknie wpisał się w polską historię, wpisał się w tę historię po raz kolejny” – powiedział Jarosław Kaczyński.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj