fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezydent A. Duda: Walka ze zmianami klimatu nie może się odbywać kosztem wykluczenia

Walka ze zmianami klimatu nie może się odbywać kosztem wykluczenia i musi uwzględniać specyfikę poszczególnych państw – przekonywał Andrzej Duda. Prezydent RP przemawiał w trakcie konferencji „Ludzie i klimat – solidarność i sprawiedliwa transformacja”, która odbywa się w Warszawie.

Prezydent zwrócił uwagę, że ostatnie upalne dni na Starym Kontynencie pokazują, iż zmiany klimatu to poważne wyzwanie cywilizacyjne. Podkreślił jednak, że walka z niekorzystnymi zmianami klimatu nie może wykluczać społeczeństw, ale musi uwzględniać specyfikę poszczególnych państw.

– Sprawiedliwa i solidarna transformacja nie może jednak sprowadzać się do zamykania kopalń za konkretne rekompensaty pieniężne. Sprawiedliwa i solidarna transformacja to złożony i zazwyczaj długotrwały, a przede wszystkim akceptowalny społecznie, proces transformacji obszarów średnio i wysoko emisyjnych w regiony nisko emisyjne. Neutralność klimatyczna powinniśmy więc rozumieć w kategoriach bilansowania emisji i pochłaniania CO, a nie postępującej za wszelką cenę dekarbonizacji, bez oglądania się na skutki mówił prezydent RP.

Prezydent zwrócił też uwagę, że dzisiejsza konferencja stanowi ważny element programu działań polskiej prezydencji na rzecz promocji sprawiedliwej  i solidarnej transformacji.

Andrzej Duda zaznaczył, że jest to istotne m.in. w kontekście kolejnego szczytu klimatycznego COP, który odbędzie się w grudniu w Chile.

RIRM/TV Trwam News

drukuj