fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: WOT dowiodły, że są potrzebne

Trzy lata funkcjonowania WOT pokazały, że te wojska są bardzo potrzebne – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wręczył w środę generałowi dywizji Wiesławowi Kukule nominację na kolejną kadencje na stanowisku dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przypomniał, że powoływaniu Wojsk Obrony Terytorialnej towarzyszyły spory polityczne i merytoryczne dotyczące organizacji WOT i tego, czy są one w ogóle potrzebne.

„Myślę, że na pytanie, czy one są potrzebne, ostatnie trzy lata przyniosły znakomitą odpowiedź. Tak, są bardzo potrzebne” – podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę na specyfikę Obrony Terytorialnej i to, że miała ona służyć nie tylko obronie przed zewnętrznym atakiem, lecz miała być w zamierzeniu „wojskiem sąsiedzkim”, służącym pomocą w razie potrzeby w swojej okolicy.

„I taką właśnie rolę z całą pewnością Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają” – zaznaczył Andrzej Duda.

Według niego WOT udowodniły też swoją wartość bojową w czasie wspólnych ćwiczeń z wojskami operacyjnymi.

Zadaniem WOT jest pomoc lokalnym społecznościom w razie katastrof i klęsk żywiołowych, a w razie konfliktu zbrojnego pomoc wojskom operacyjnym. Formacja, mająca status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, liczy obecnie blisko 25 tys. żołnierzy, docelowo ma się składać z 53 tys. osób.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl