Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Iraku Fuadem Masumem

Kwestie bezpieczeństwa, eksport polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej będą głównymi tematami dzisiejszych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem.

W poniedziałek prezydent Iraku rozpocznie oficjalną dwudniową wizytę w Polsce podczas której mają mu towarzyszyć dwaj członkowie rządu: minister rolnictwa oraz minister planowania i handlu.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że w tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

„W poniedziałek w godzinach przedpołudniowych Fuad Masum spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Dudą. Najpierw obaj przywódcy będą rozmawiać w wąskim gronie, a następnie, pod ich przewodnictwem, rozpoczną się rozmowy plenarne” – wskazał.

Jak dodał, głównymi tematami rozmów będą sprawy związane z polityką bezpieczeństwa.

„Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję ds. walki z tzw. Państwem Islamskim” – podkreślił. Szczerski zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.

„Ważne miejsce w rozmowach zajmą również kwestie związane z eksportem polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Polska chce się włączyć w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki” – powiedział prezydencki minister. Podkreślił przy tym, że w pierwszych 7 miesiącach tego roku odnotowano wzrost wzajemnych obrotów handlowych o blisko 40 proc. w ujęciu rok do roku. W 2016 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła prawie 500 mln dolarów.

Innymi tematami – jak mówił Krzysztof Szczerski – rozmów będzie polska pomoc humanitarna dla Iraku, a także współpraca naukowa i kulturalna, obejmująca rewitalizację i ochronę dóbr kultury.

Według programu wizyty wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Iraku.

Natomiast na wtorek zaplanowano spotkanie prezydenta Fuada Masuma z premier Beatą Szydło.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl