Spotkanie Andrzeja Dudy z szefem amerykańskiej agencji ds. handlu

Szef amerykańskiej agencji ds. handlu Michael Froman ma się dziś spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą ws. porozumienia o wolnym handlu między UE a USA. Wcześniej o TTIP Froman rozmawiał z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim i polskimi przedsiębiorcami z branży nowych technologii.

Szef amerykańskiej agencji stwierdził, że po obu stronach Atlantyku są szanse i zagrożenia wynikające z tego porozumienia. Jednak – wg niego – przyczyni się ono do rozwoju małych i średnich firm.

Ta umowa ma bardzo szeroki zakres, nie dotyczy tylko handlu. Szczególnie jest korzystna dla dużych korporacji, a uderza m.in. w europejskie rolnictwo – wskazuje prof. Leokadia Oręziak, ekonomista z SGH.

Zagrożenia dla takich krajów jak nasze są znaczne. Polska nie będzie tutaj jednym ze zwycięzców w tej umowie, tylko będzie należała do przegranych, bo tak wielka konkurencja osłabi nasze możliwości kształtowania własnej polityki przemysłowej i przyczyni się do tego, że wielu naszych producentów zostanie wyeliminowanych, bo nie będziemy w stanie skutecznie konkurować z tanimi amerykańskimi produktami. Tam, oni mają bardzo niskie koszty energii, ratyfikowana jest w większości konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy, więc muszą się stosować do takich standardów rynku pracy, jakie obowiązują w Unii Europejskiej – mówi prof. Leokadia Oręziak.

Froman jako główny negocjator USA przyjechał do Warszawy, by zapoznać się ze stanowiskiem Polski. Na koniec lutego planowana jest kolejna runda negocjacji między UE a USA ws. umowy o transatlantyckim porozumieniu handlowo-inwestycyjnym.

Negocjacje ws. utworzenia strefy wolnego handlu w obszarze transatlantyckim trwają od 2013 r.

W Unii Europejskiej zebrano ponad 3 mln podpisów przeciwko umowie i wzywając do zaprzestania negocjacji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl