Amerykańscy kongresmeni w trybie przyspieszonym zagłosują nad tzw. ustawą 447

Amerykańscy kongresmeni będą w trybie przyspieszonym głosować nad tzw. ustawą 447. Przepisy zobowiązują rząd USA do wspierania roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Eksperci podkreślają, że ustawa jest niebezpieczna dla Polski.

Głosowanie nad projektem ma się odbyć już jutro – poinformował o tym Kongres Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii.

Przedstawiciele Polonii od miesięcy podejmują działania w celu zablokowania przepisów; zwracają się bezpośrednio do kongresmenów.

Poseł niezrzeszony Robert Winnicki uważa, że sprawa jest jednak przesądzona, ponieważ projekt popierają wszyscy senatorowie. W ocenie parlamentarzysty, polski rząd musi się zabezpieczyć się przed falą roszczeń.

To, czy Polska uzna te roszczenia czy nie jest wyłącznie jakby kwestią woli kolejnych rządów Rzeczpospolitej. Moim zdaniem ten cały spektakl, który obserwujemy od ponad pół roku, czyli nacisku na Polskę, a także portretowania Polaków jako współsprawców Holokaustu, te kolejne wydarzenia w postaci awantury ustawy o IPN, to było preludium; przygotowanie do tego, żeby teraz w ten sposób, w nadzwyczajnym trybie również od strony finansowej, nacisnąć na Polskę. Moim zdaniem to wszystko nie było przypadkowe – mówi Robert Winnicki

W marcu tego roku 59 amerykańskich senatorów napisało list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wezwali do zmian w projekcie tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

Krytycznie odnieśli się do zapisu, który przewiduje, że o zwrot mienia mogą się ubiegać najbliżsi spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Pojawił się także wymóg posiadania obywatelstwa polskiego w momencie przejęcia majątku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl