USA wzywają Ukrainę do powołania niezależnego sądu antykorupcyjnego

Departament Stanu USA wezwał we wtorek Ukrainę do przyjęcia ustawy powołującej „prawdziwie niezależny sąd antykorupcyjny”, spełniający wymogi Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W czwartek ukraiński parlament będzie głosował nad tym dokumentem.

„Stany Zjednoczone wzywają rząd Ukrainy do implementowania głębokich, złożonych i stosownych reform, odzwierciedlających żądania ukraińskiego narodu wysunięte podczas rewolucji godności (…)” – ogłoszono, odwołując się do wydarzeń na Majdanie Niepodległości w Kijowie z przełomu 2013 i 2014 roku.

Zdaniem Departamentu Stanu powołanie niezależnego sądu antykorupcyjnego to najważniejszy krok, jaki może pilnie wykonać rząd w Kijowie, by sprostać tym żądaniom.

„Zgadzamy się z MFW co do tego, że jakikolwiek akt prawny powołujący sąd antykorupcyjny musi obejmować (zapis o) zasadniczej roli rady składającej się z międzynarodowych ekspertów, umożliwiającej wybór wykwalifikowanych sędziów” – podkreśliła w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Przedstawicielka resortu dodała, że Kijów powinien omawiać propozycje dotyczące powołania sądu bezpośrednio z MFW.

W poniedziałek premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman zapowiedział, że złoży dymisję, jeśli ustawa o sądzie antykorupcyjnym nie zostanie uchwalona przez parlament. Zdaniem szefa rządu nieprzyjęcie przez parlament ustawy o sądzie antykorupcyjnym grozi destabilizacją kraju.

Prezydencki projekt ustawy wpłynął do parlamentu w grudniu 2017 roku, a w marcu przeszedł przez pierwsze czytanie.

Do powołania sądu antykorupcyjnego niejednokrotnie wzywały władze Ukrainy państwa i instytucje zachodnie, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy, uzależniając od tego swoją współpracę z Kijowem.

Rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną w kraju korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Władze w Kijowie są jednak krytykowane z powodu braku sukcesów na tym polu, co opóźnia wypłacanie poszczególnych transz pomocy wynoszących miliardy dolarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl