MSWiA: Są chętni do służby w policji, ale część odpada po testach

Do służby w policji wciąż zgłaszają się osoby chętne, jednak tylko część przechodzi postępowanie kwalifikacyjne; nadal jest problem z wakatami – powiedział we wtorek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, na której poinformował posłów o sytuacji kadrowej i rekrutacji do podległych mu służb.

Jak podał, powołując się na dane z 1 czerwca br., na 103 309 etatów w policji zatrudnionych jest 97 026 funkcjonariuszy. Dla porównania, w latach 2010-2016 liczba etatów wynosiła około 102 tys., a liczba zatrudnionych 96-99 tys. Najlepszy wynik osiągnięto w 2016 r. – na około 102 tys. etatów przypadało 99 938 funkcjonariuszy.

„To, co przywołuję, oznacza, że problem z wakatami w policji jest ciągły. Liczba między tymi wartościami się waha, ale nigdy nie było tak, żeby udało się doprowadzić do 100 proc. wypełnienia limitu etatowego. I pewnie to się nigdy nie uda – powiedzmy sobie szczerze – z uwagi na to, że nawet przy największym naborze są też odejścia ze służby i trudno w danym momencie dopasować tak, żeby było 100 proc. Ale do tego dążymy” – powiedział wiceszef resortu.

Zieliński podał również liczbę chętnych do pracy w policji. W 2017 r. na jedno miejsce przypadało średnio 4,1 kandydata. Dla porównania: w 2016 r. było to 4,43, w 2015 r. – 7,52, a w 2014 r. – 7,7.

„Zgłaszają się do policji osoby chętne. Niestety, tylko część przechodzi z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne” – powiedział wiceminister.

Jako jedną z głównych przyczyn negatywnych wyników postępowania kwalifikacyjnego wskazał testy psychologiczne. Jak podał, w latach 2014-2017 liczba chętnych do służby, którzy pozytywnie je przechodzili, oscylowała między 28,8 a 34,32 proc.

Po zmianach w testach do końca maja 2018 r. przeszło je 52,88 proc. kandydatów.

„Nie zostały zaniżone wymagania, to nie o to chodzi. Tylko ten test został zmodyfikowany” – wyjaśnił Jarosław Zieliński. Podkreślił również, że kandydaci osiągali zdecydowanie lepsze wyniki w testach sprawności fizycznej, na komisjach lekarskich i podczas rozmów kwalifikacyjnych.

W ocenie Zielińskiego, jedną z głównych zachęt do pracy w policji powinien być przyszłoroczny wzrost uposażenia, który „jest bez porównania większy dzięki programowi modernizacji”, oraz dbanie o społeczny odbiór policji.

Jarosław Zieliński, powołując się na wskaźniki zaufania społecznego do policji, podał, że wzrost nastąpił w 2016 r. po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży, natomiast spadek zanotowano rok temu po sprawie Igora Stachowiaka we Wrocławiu.

„Teraz można powiedzieć, że policja odbudowuje tą codzienną służbą i pracą swój wizerunek, ale każdy przypadek tego typu – mamy tego świadomość – szkodzi i może powodować zmiany w decyzjach osób, które myślą o służbie” – zaznaczył wiceszef resortu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl