[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Gdyby nie luka VAT, byłby minimalny deficyt

To, co ustali komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT ma znaczenie ze względu na to, jak będziemy funkcjonowali w przyszłości –  powiedział we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. dr hab. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku.

Gość audycji mówił na temat powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Jak poinformował rekomendowany przez PiS na szefa tej komisji poseł Marcin Horała, sejmowa Komisja Ustawodawcza opowiedziała się dziś za przyjęciem – z poprawkami – uchwały partii rządzącej w tej sprawie.

Prof. Henryk Wnorowski przypomniał, że są „bardzo obiektywne dane”, z których wynika, że w roku 2007 – ostatnim roku wcześniejszych rządów PiS – Polska była jednym z krajów o najniższej luce VAT-owskiej.

– To są dane Komisji Europejskiej. Ta luka była szacowana na 9 proc. Takie same szacunki odnoście luki w roku 2015 (po latach rządów PO-PSL – red.) to jest 27 proc. Tak naprawdę na przestrzeni 8 lat wszyscy widzieliśmy, że coś jest nie tak – zwrócił uwagę ekonomista.

Jak dodał, „najdelikatniej” szacuje się, że w okresie wspomnianych 8 lat (2007-2015) do budżetu nie wpłynęło 262 mld złotych. Średnio to ok. 33 mld zł rocznie, a może więcej. To poważny problem – podkreślił.

– Te kłopoty budżetu, te deficyty, które mieliśmy każdego roku w skali ok. 40–50 mld – to oznacza, że gdyby, nie było takiej luki, byłby jakiś minimalny deficyt – zauważył profesor.

W ocenie prof. Henryka Wnorowskiego „to bardzo dobrze, że taka komisja powstaje”, bo „nie zmienimy przeszłości, ale dobrze jest sprawę wyjaśnić i odpowiedzieć sobie na kilka pytań”.

Wśród zadań, które będą stały przed komisją śledczą ds. VAT,  ekonomista wymienił m.in. wyjaśnienie, co było przyczyną utraty pieniędzy i gdzie były zaniedbania.

– Gdzie były np. niekompetencje, gdzie była zła wola, a gdzie były jakieś celowe decyzje polityczne albo brak tych decyzji. To ma znaczenie ze względu na to, jak będziemy funkcjonowali w przyszłości – mówił.

Likwidacja luki VAT-owskiej jest wieloaspektowa – dodał gość „Aktualności dnia” wskazując na przychody do budżetu, ale i poprawienie warunków konkurowania na rynku.

-­ Uczynienie konkurencji konkurencją porównywalną. W podobnych warunkach przychodzi funkcjonować innym i dzięki temu tym pozostałym, tym uczciwym obroty rosną, przez co płacą coraz większe podatki obrotowe, w tym podatek VAT. To absolutnie (…) ważne zadanie, bardzo ważny cel, żeby w tym obszarze wszystko odbywało się transparentnie – zaznaczył.

Całość audycji z udziałem prof. Prof. Henryka Wnorowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj