fot. Tomasz Strąg

Prof. H. Wnorowski: Rosja nieźle sobie radzi, jeśli chodzi o stronę ekonomiczną. Trudniej będzie sobie radzić w dłuższej perspektywie ze stroną technologiczną

Mija 127 dzień wojny na terenie Ukrainy. Prof. Henryk Wnorowski, ekonomista, zauważył, że jest coraz więcej informacji o stosunkowo ograniczonej skuteczności dotychczasowych pakietów sankcji na Rosję. Gość „Rozmów niedokończonych” na antenie Radia Maryja wskazał, że ma na to wpływ między innymi fakt, że obecnie dużo państw na świecie nie uczestniczy w procesie nakładania sankcji.

Przez brak sankcji ze strony niektórych państw, Rosja znajduje część odbiorców swoich surowców w Azji, krajach Afryki czy Ameryki Południowej. Wcześniej były to państwa europejskie i Stany Zjednoczone.

Nie ma zagrożenia dla przychodów Rosji – ocenił prof. Henryk Wnorowski. Ekonomista wskazał przy tym na szacunki rekordowych wpływów tego państwa.

– Rosja w 2022 roku uzyska rekordowe wpływy z handlu zagranicznego, ze sprzedaży między innymi surowców energetycznych. Są szacunki, że przychody z eksportu to 800 mln dolarów dziennie. Jeśli chodzi o stronę ekonomiczną, wydaje się, że Rosja nieźle sobie radzi. Trudniej będzie sobie radzić w dłuższej perspektywie ze stroną technologiczną, z dostawami, które zawierają duży ładunek własności intelektualnej – ocenił w programie „Rozmowy niedokończone” gość Radia Maryja.

Ekspert zaznaczył, że Rosja odczuje skutki tych sankcji w późniejszym czasie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl