fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o kolejnym podniesieniu stóp procentowych: W perspektywie najbliższych miesięcy należy oczekiwać kolejnych tego typu kroków

W perspektywie najbliższych miesięcy należy oczekiwać kolejnych tego typu kroków, mimo tego, że już osiągnęliśmy (a w zasadzie  przekroczyliśmy o 25 pkt proc.) przedpandemiczny poziom – tak prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, komentował trzecie w tym roku podniesienie stóp procentowych w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci podniosła stopy procentowe. Gość „Aktualności dnia” wskazał, że decyzja ta wcale nie była zaskoczeniem. Tym razem stopa procentowa wzrosła o 0.5 pkt proc. do 1,75 procent. Zdaniem ekonomistów, jest to środek przeciwdziałania inflacji, mający na celu wyhamowanie dynamiki wzrostu cen.

– Jest to instrument, który posiada w swoim arsenale Narodowy Bank Polski wraz z Radą Polityki Pieniężnej, a który jest instrumentem dedykowanym do tego, aby walczyć z inflacją. Generalnie mechanizm jest dosyć prosty – wyższe stopy procentowe to podnoszenie ceny pieniądza. W ten sposób Rada Polityki Pieniężnej zachęca do oszczędności. Zachęcanie do oszczędności oznacza, że mniejszy strumień pieniądza będzie przekierowywany na popyt – tłumaczył rozmówca Radia Maryja.

Ekonomista wyjaśnił, że mniejszy popyt to mniejsza presja na podnoszenie cen, czyli inflację. Zaznaczył, że skuteczność wspomnianego mechanizmu jest proporcjonalna do skali podwyżek stóp procentowych. Podkreślił, że podniesienie stóp procentowych przełoży się na wyhamowanie inflacji, choć nie da się przewidzieć, w jakim stopniu się to dokona.

– Powiem więcej: w perspektywie najbliższych miesięcy należy oczekiwać kolejnych tego typu kroków, mimo tego, co powiedziałem wcześniej, że już osiągnęliśmy (a w zasadzie  przekroczyliśmy o 25 pkt proc.) przedpandemiczny poziom – zwrócił uwagę prof. Henryk Wnorowski.

Zapewne mechanizm ten zostanie zastosowany w styczniu, gdyż zawsze jest to miesiąc, w którym ceny idą w górę.

– Skoro rządzący decydują się na takie kroki, jakie są podejmowane, to znaczy, że nie chcą dopuścić do przekroczenia pewnych psychologicznych granic, jeśli chodzi o inflację – wskazał ekonomista.

Podobnie działać mogą także mechanizmy tarczy antyinflacyjnej.

– Jest to leczenie typowo objawowe. Chodzi o to, żeby przynieść pewną skalę ulgi. Oczywiście nie możemy liczyć na ulgę, która redukuje uciążliwości inflacji w całości. Tak nie jest. To jest zestaw propozycji mających oddziaływanie na ceny, które spowodują, że inflacja zostanie sprowadzona w dół o 1-1,5 pkt procentowego – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z audycji „Aktualności dnia” z prof. Henrykiem Wnorowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl