fot. nbp.pl

Prof. H. Wnorowski o najnowszym odczycie GUS: To dopiero szybki odczyt. Nie mamy jeszcze danych na temat struktury PKB. Można sądzić, iż do tego wzrostu, a w zasadzie spadku, w dużym stopniu przyczynił się eksport netto

To jest dopiero szybki odczyt i nie mamy jeszcze informacji na temat struktury produktu krajowego brutto, który wytworzyliśmy w pierwszym kwartale, ale można przypuszczać na podstawie analiz miesięcznych, iż do tego wzrostu, a w zasadzie spadku, w dużym stopniu przyczynił się eksport netto. To właśnie nasza aktywność, aktywność polskich przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych, zapewniła nam bardzo pokaźną nadwyżkę (…). W całym okresie – począwszy od pandemii, a także od początku wojny – polscy eksporterzy są bardzo aktywni i dobrze pracują. Natomiast gospodarka kraju musiała więcej wydawać na surowce energetyczne, które niesamowicie zdrożały po wybuchy wojny – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista i członek Rady Polityki Pieniężnej, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Według szybkiego szacunku GUS produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w pierwszym kwartale 2023 roku zmniejszył się realnie o 0,2 procent.

– To znaczy, że skurczyliśmy się w pierwszym kwartale w relacji do pierwszego kwartału 2022 roku. Mimo spadku ta cyfra w stosunku do wszystkich prognoz, jakie do tej pory się pojawiały, jest bardzo dobrym odczytem. Może ktoś żartobliwie powiedzieć, że potrafimy cieszyć się nawet ze spadków, ale taka jest w tym momencie prawda. Jeśli chodzi o prognozy instytucji międzynarodowych, prognozy eksperckie krajowe, a także międzynarodowe, w stosunku do tego kwartału był bardzo duży rozrzut oczekiwań. Ja nie pamiętam innego kwartału, żeby oczekiwania co do wzrostu sięgały w przedziału czterech punktów procentowych, a były to oczekiwania od plus 0,5 procenta do spadku nawet minus 3,5 procenta. Natomiast szybki szacunek GUS pokazuje, że jest to spadek o 0,2 proc. i to jest bardzo dobry wskaźnik, który pozwala nam przypuszczać, iż gdzieś na początku pierwszego kwartału miał miejsce dołek, jeśli chodzi o spełnienie koniunktury powszechne oczekiwanej. Średnia tych wszystkich prognoz była 0,9 procenta, więc jest lepiej, niż wszyscy przypuszczaliśmy. To powinno być źródłem naszego optymizmu – zaznaczył prof. Henryk Wnorowski.

Wszystko może się zmienić, dlatego że 0,2 procent to jest tylko szybki szacunek GUS, a nie oficjalna informacja.

 – To jest dopiero szybki odczyt i nie mamy jeszcze informacji na temat struktury produktu krajowego brutto, który wytworzyliśmy w pierwszym kwartale, ale można przypuszczać na podstawie analiz miesięcznych, iż do tego wzrostu, a w zasadzie spadku, w dużym stopniu przyczynił się eksport netto. To właśnie nasza aktywność, aktywność polskich przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych, zapewniła nam bardzo pokaźną nadwyżkę. Stało to się możliwe za sprawą spadających cen produktów importowanych. W całym okresie – począwszy od pandemii, a także od początku wojny – polscy eksporterzy są bardzo aktywni i dobrze pracują. Natomiast gospodarka kraju musiała więcej wydawać na surowce energetyczne, które niesamowicie zdrożały po wybuchy wojny. Teraz ceny powracają do poziomu sprzed wojny, oczywiście nie sprzed pandemii, ale to wszystko zapewniło nam wysoką kontrybucję, wysoki udział eksportu netto we wzroście gospodarczym – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Na produkt krajowy brutto mają wpływ również inwestycje i usługi.

– Możemy przypuszczać, że całkiem dobrze mają się inwestycje, zwłaszcza inwestycje publiczne, które są drugim koniem pociągowym tego wzrostu. Trzecim koniem są najprawdopodobniej usługi. Natomiast mamy pogłębiający się spadek konsumpcji, z czego ja oczywiście bardzo się cieszę, dlatego że ja jako członek Rady Polityki Pieniężnej troszczę się przede wszystkim o inflację. To, że konsumpcja spada, to jest bardzo dobry znak. To jest jeden z dwóch głównych źródeł utrwalającej się dezinflacji. Wszystkie te fakty są optymistyczne w tej sytuacji, w jakiej znajduje się gospodarka polska i gospodarka światowa – podkreślił ekonomista.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Henryka Wnorowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl