[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Krajowa Spółka Cukrowa jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej

Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier jest w tej chwili w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Na tym szczególnie mi zależy – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja b. prezes zarządu Polskiego Cukru prof. Henryk Wnorowski.

Od jakiegoś czasu dochodzą do społeczeństwa niepokojące wieści, jeśli chodzi o spółki Skarbu Państwa. Przykładem może być Polski Cukier. Krajowa Spółka Cukrowa powstała w sierpniu 2002 r. i jest obecnie największym w Polsce, i ósmym co do wielkości, producentem cukru buraczanego w Europie.

Prof. Henryk Wnorowski był prezesem Zarządu Polskiego Cukru przez dziewięć miesięcy. 14 lipca 2018 r. Rada Nadzorcza Krajowej Spółki Cukrowej odwołała prof. Henryka Wnorowskiego z funkcji prezesa zarządu.

– Był to okres, w którym cukier w Europie, Polski Cukier także, wszedł w nową rzeczywistość. Jak wiadomo, od 1 października ub.r. zostały zniesione kwoty produkcyjne na cukier w Europie – w Unii Europejskiej. To spowodowało określone konsekwencje, bardzo wymagającą, nową rzeczywistość. Ta nowa rzeczywistość objawiała się – w dalszym ciągu przejawia się – przede wszystkim tym, że bardzo drastycznie spadły ceny cukru – stwierdził.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że Krajowa Spółka Cukrowa jest w tej chwili w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

– Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier jest w tej chwili w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Nie chcę powiedzieć, że to jest tylko i wyłącznie moja zasługa. W tym ostatnim okresie, niewątpliwie też była, bo wiele działań oszczędnościowych podjęliśmy. Natomiast bardzo odpowiedzialna postawa właściciela większościowego, czyli ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który zostawił dywidendę w spółce z dwóch ostatnich lat. Dlatego w tej chwili spółka jest w bardzo dobrej sytuacji. Na tym szczególnie mi zależy – zaznaczył ekonomista.

Były prezes zarządu Polskiego Cukru podkreślił, że „w momencie odwołania członka zarządu musi zostać powierzone pełnienie komuś obowiązku”.

– W zasadzie są dwa wybory: albo komuś z członków zarządu, albo spośród rady nadzorczej. Został oddelegowany członek rady nadzorczej do pełnienia obowiązku prezesa zarządu. Z całą pewnością zostanie w krótkim czasie ogłoszony konkurs i myślę, że dojdzie do wyboru – wskazał.

– Zostałem odwołany bez podania przyczyny. Ja osobiście nie mam nic sobie do zarzucenia. I jeszcze raz – na czym mi szczególnie zależy – podkreślam, że zostawiam spółkę w bardzo dobrej kondycji – dodał.

Rozmówca przytoczył, iż ceny cukru na polskim rynku i na światowym rynku są niestety niższe od kosztów produkcji w Polsce.

– W tej chwili jest taka rzeczywistość, że ceny cukru na polskim rynku i na światowym rynku są niestety niższe od kosztów produkcji w Polsce. Jest to bardzo poważne wyzwanie i ono wymaga od organów spółki, a zwłaszcza od zarządu bardzo dużej czujności, żebyśmy nie mieli większych problemów – podsumował.

Całą rozmowę z prof. Henrykiem Wnorowskim z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj] .

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl