fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Polska gospodarka najlepiej znosi kryzys. W pierwszym kwartale 2020 r. osiągniemy wzrost gospodarczy o ok. 2 pkt. procentowe

Wszystkie informacje pokazują iż nasza polska gospodarka najlepiej znosi kryzys. W pierwszym kwartale 2020 r. gospodarka zakończy się wzrostem gospodarczym o ok. 2 punkty procentowe. Jest to informacja powyżej wszelkich oczekiwań. Eksperci, ekonomiści oczekiwali, że ten pierwszy kwartał będzie już ze spadkiem. Natomiast my mamy wzrost – mówił w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego.

Już pod koniec marca prognozowano, że światowa gospodarka szykuje się na poważny kryzys. Prognozy wskazują na zbliżającą się recesję o zasięgu globalnym. [czytaj więcej]

Prof. Henryk Wnorowski zwrócił uwagę, że ostatnie informacje Głównego Urzędu Statystycznego bardzo dobrze rokują dla polskiej gospodarki.

– Prawda jest taka, że jesteśmy w kryzysie, co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast wszystkie informacje pokazują, iż nasza polska gospodarka najlepiej znosi ten kryzys. W pierwszym kwartale 2020 r. – wszystko na to wskazuje – gospodarka zakończy się wzrostem gospodarczym o ok. 2 punkty procentowe. Jest to informacja powyżej wszelkich oczekiwań. Eksperci, ekonomiści oczekiwali, że ten pierwszy kwartał będzie już ze spadkiem. Natomiast my mamy wzrost. Jeśli to skonfrontujemy ze spadkiem blisko 3-procentowym w strefie euro, to jesteśmy lepsi o blisko 5 punktów procentowych. To jest doskonała sytuacja. W sytuacji kryzysu podejście sportowe do gospodarki czasami nie ma głębszego sensu. Rzeczywistość jest dynamiczna – powiedział ekonomista.

Gość Radia Maryja wskazał, że te dane są prawdziwe, dlatego że polska gospodarka przed epidemią koronawirusa rozwijała się bardzo dobrze.

– Była w znacznie lepszej sytuacji niż inne gospodarki i wygląda na to, że to najlepiej zniesiemy. I pewnie pierwsi przystąpimy do odbudowywania pierwszych pozycji – dodał prof. Henryk Wnorowski.

Rząd zachęca wszystkich polskich przedsiębiorców do korzystania z rozwiązań, jakie oferuje Tarcza Antykryzysowa. Dziennie w obronie miejsc pracy przeznaczanych jest 1,5 mld złotych. [więcej]

– Polski rząd bardzo szybko zareagował na potrzeby gospodarki i uruchomił pomoc – to, co my nazywamy traczami antykryzysowymi. Mamy już trzecie wydanie tej tarczy. Okazuje się, że to działa. Ostatnie 24 mld zł, które wchodzi do gospodarki, pomaga przedsiębiorstwom przetrwać. Przedsiębiorstwa mają przychody. Wiele programów zobowiązuje do utrzymania zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Wiele wskazuje na to, że jesteśmy odporni na wzrost bezrobocia, na spadki zatrudnienia. Bezrobocie może trochę wzrosnąć, kiedy zrealizujemy zapowiedzi o wzroście tzw. kuroniówki. Czyli ci, którzy nie pracują będą mogli otrzymać więcej pieniędzy, to może w krótkim okresie nie najlepiej zadziałać. Tak, jak się stało np. w Stanach Zjednoczonych, kiedy bezrobocie drastycznie wzrosło jako efekt tego, że świadczenia dla bezrobotnych także wzrosły – podkreślił ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego.

  

Gość audycji „Aktualności dnia” zauważył, że rządowa pomoc dla polskich przedsiębiorców pomaga utrzymać poziom gospodarki w naszym kraju.

– Podjęte kroki w ramach drugiej i trzeciej tarczy, które pomagają polskim przedsiębiorcom utrzymywać płynność, pokazują, iż nawet pojawia się zainteresowanie dodatkowymi pracownikami. Co pokazuje, że przedsiębiorcy myślą, że nawet, jeśli w tej chwili nie jest jeszcze tak dobrze, to nie będą rozstawali się z pracownikami, dlatego że blisko na horyzoncie jest perspektywa, że znowu będzie dość trudno znaleźć pracownika. A więc sytuacja wygląda dobrze – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.  

Bank inwestycyjny Goldman Sachs rewiduje w dół tegoroczne prognozy PKB dla Polski i regionu. W najnowszym szacunku PKB Polski spadnie o 3,5 proc. Szybkiego odbicia w gospodarce bank oczekuje już pod koniec 2020 r. [zobacz więcej]

– To jest kolejna instytucja, która nas pochwaliła. To instytucja bardzo poważna. To znaczy, że nie tylko sami siebie chwalimy albo instytucje rządowe pokazują, że kroki przez nas podejmowane były trafione. Nasza polityka antykryzysowa i pomoc rządu jest bardzo skuteczna. W tym pierwszym okresie jest ona nakierowana na przetrwanie, na zapewnienie przychodów przedsiębiorcom oraz dochodu pracownikom, także tym, którzy stracili prace. Wygląda na to, że gospodarka funkcjonuje całkiem dobrze. Popyt wewnętrzny ciągle jest na wysokim poziomie. Mamy pierwszy tydzień doświadczeń po otwarciu galerii handlowych. Okazuje się, że Polacy wrócili do sklepów. Kupują. Nie tak, jak kupowali wcześnie, ale kupują – jak oceniają właściciele sklepów w galeriach handlowych – na tyle, żeby pokryć koszty funkcjonowania tych przedsiębiorstw. Sytuacja nie jest tak zła, jak wydawało się, że może być – podsumował ekonomista.       

Całość sobotniej audycji z udziałem prof. Henryka Wnorowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj