fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Chciałbym, żeby większy udział kapitału krajowego w polskim systemie bankowym przekładał się na specjalne programy, które byłyby skierowane do polskich obywateli

Chciałbym, żeby stało się tak, że ten większy udział kapitału krajowego w polskim systemie bankowym przekładał się na jakieś specjalne programy kredytowania, np. budownictwa mieszkaniowego, które byłyby skierowane do polskich obywateli. W tej chwili prawda jest taka, że banki nawet jako bardzo rentowne instytucję troszczą się w głównej mierze o klientów instytucjonalnych, firmy, bo tam jest większa skala i marża – mówił prof. Henryk Wnorowski w „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Henryk Wnorowski podkreślił, że sprzedaż mBanku jest szansą na zwiększenie udziału kapitału krajowego w polskim systemie bankowym.

– Fakty potwierdzają, że biznes bankowy jest bardzo atrakcyjny. Jeśli pojawia się szansa na jakieś przejęcie w naszym kraju, to natychmiast znajdują się chętni. Wydaje się także, że ci, którzy są poważnymi graczami w tej walce o mBank, nie są nowicjuszami w sektorze i systemie bankowym. Oni wiedzą, na ile jest to atrakcyjne – mówił ekonomista.

Z punktu widzenia gospodarki ważniejsze od przejęcia mBanku były działania repolonizujące banki w 2016 roku.

– Znaczenie miało to, co działo się w 2016 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z repolonizacją banków, która to miała doprowadzić do tego, żeby rodzimy kapitał krajowy przekroczył 50 proc. w systemie bankowym i tak się stało. W tej chwili w Polsce jest to na poziomie 55 proc. Oczywiście jest to poziom oceniany jako bezpieczny, właściwy, ale jest on znacznie mniejszy niż chociażby w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Pierwszym dużym graczem na arenie europejskiej, którego Polska może w tym zakresie doścignąć jest Wielka Brytania.

– Myślę, że pierwszym krajem z tych dużych krajów europejskich, którego strukturę własnościową moglibyśmy osiągnąć, być może po przejęciu mBanku przez polski podmiot, to będzie Wielka Brytania, gdzie ten udział kapitału krajowego w systemie bankowym wynosi powyżej 60 proc. Chciałbym, żeby stało się tak, że ten większy udział kapitału krajowego w polskim systemie bankowym przekładał się na jakieś specjalne programy kredytowania np. budownictwa mieszkaniowego, które byłyby skierowane do polskich obywateli. W tej chwili prawda jest taka, że banki nawet jako bardzo rentowne instytucję troszczą się w głównej mierze o klientów instytucjonalnych, firmy, bo tam jest większa skala i marża – podsumował prof. Henryk Wnorowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Henryka Wnorowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj