fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o stanie polskiej gospodarki w dobie koronakryzysu: Zostaliśmy „cofnięci” o niecały rok, kiedy wiele lepiej rozwiniętych gospodarek cofnęło się o 3-8 lat

Zostaliśmy „cofnięci” o niecały rok, kiedy wiele lepiej rozwiniętych gospodarek cofnęło się o 3-8 lat. To jest dobra wiadomość. Jeśli skonfrontujemy ją z optymistycznymi oczekiwaniami związanymi ze szczepionką, to należy bardzo realistycznie podchodzić do tego, co zapowiedział pan minister Tadeusz Kościński – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Henryk Wnorowski odniósł się do planowanej stabilizacji budżetowej w 2022 roku, o której poinformował Tadeusz Kościński, minister finansów.

– Perspektywa jest całkiem optymistyczna. To dobra zapowiedź wprowadzająca spokój do głów Polaków, polskich przedsiębiorców. Owa informacja pokazuje, iż minister finansów z dużym spokojem podchodzi do tego, co dzieje się w finansach publicznych. Dane należy rozpatrywać w kontekście budżetu przyjętego na 2021 rok, a więc jest to budżet z bardzo dużym deficytem i informacja pana ministra mówi, że przygotowujemy się, oczekujemy, iż rok 2021 będzie ostatnim rokiem kryzysu i to w nim rozpocznie się powrót do normalności. Finanse będą całkiem uspokojone w 2022 roku – mówił gość „Aktualności dnia”.

Budżety na kończący się 2020 rok i planowany na 2021 rok są budżetami z bardzo dużymi deficytami.

– Na antenie Radia Maryja cieszyliśmy się rok temu, że będziemy mieć pierwszy zrównoważony budżet. Od tamtego czasu pojawiły się dwa deficyty: nowelizacja budżetu na rok 2020 dająca 109 miliardów oraz na rok 2021 wskazująca na 83 miliardy złotych. Z mojej wypowiedzi można wnioskować, że mimo takiej zmiany jesteśmy dalej zadowoleni. Jest to prawda. Zdarzyło się coś, czego nie przewidywaliśmy w grudniu 2019 roku, bo nie braliśmy pod uwagę tak czarnego scenariusza. Mógłby ktoś zapytać, dlaczego w dalszym ciągu jesteśmy zadowoleni? Powodem do radości, jeśli chodzi o wskaźniki ekonomiczne, jest przede wszystkim względna sytuacja polskiej gospodarki. Wypadamy bardzo dobrze, albo nawet najlepiej na tle tego wszystkiego, co dzieje się w Europie czy nawet w świecie – ocenił ekonomista.

Gość Radia Maryja odniósł się do sytuacji polskiej gospodarki w dobie koronakryzysu.

– Zostaliśmy „cofnięci” o niecały rok, kiedy wiele lepiej rozwiniętych gospodarek cofnęło się o 3-8 lat. To jest dobra wiadomość. Jeśli skonfrontujemy ją z optymistycznymi oczekiwaniami związanymi ze szczepionką, to należy bardzo realistycznie podchodzić do tego, co zapowiedział pan minister Tadeusz Kościński. Są to słowa wiarygodne, dlatego że nie tylko wypowiedź naszego ministra jest w tym tonie, ale także instytucje międzynarodowe np. Komisja Europejska pokazują dobrą sytuację polskiej gospodarki. Ratingi, w których nasza sytuacja nie pogarsza się, są mocnymi informacjami, które pozwalają nam być spokojnymi na tyle, na ile jest to możliwe – podsumował prof. Henryk Wnorowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Henryka Wnorowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl