fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o zerowym PIT dla młodych: To kolejne rozwiązanie, które sprawia, że do dyspozycji naszych obywateli będzie więcej pieniędzy

To jest kolejne rozwiązanie w ramach polityki gospodarczej, które sprawia, iż do dyspozycji naszych obywateli będzie więcej pieniędzy, a my, Polacy, ciągle wydajemy, wydajemy całkiem sporo. W związku z tym znaczna część tych dodatkowych środków natychmiast stanie się elementem zagregowanego popytu, co powinno dobrze oddziaływać na koniunkturę w naszym kraju – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista, poseł PiS prof. Henryk Wnorowski.

Od 1 sierpnia w Polsce obowiązuje ustawa o zerowym podatku PIT dla osób do 26. roku życia. To jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego, przedstawionej jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

To bardzo interesujące rozwiązanie – ocenił prof. Henryk Wnorowski.

– Jako ekonomista jestem szczególnie szczęśliwy, że do tego doszło. Raduję się z kilku powodów, bo przede wszystkim należy podkreślić, że do tej pory większość propozycji rządu Prawa i Sprawiedliwości była oceniana, komentowana jako propozycje socjalne. Z całą pewnością to rozwiązanie nie należy do propozycji socjalnych. Jest to propozycja w ramach polityki dochodowej, która pozwoli znacząco zwiększyć dochód dyspozycyjny młodych ludzi – wskazał poseł PiS.

Celem wprowadzenia takiego rozwiązania jest zachęcenie młodych Polaków, aby swoje pierwsze zatrudnienie podejmowali w Polsce – podkreślił polityk.

– Tak jak często wspominał pan premier Morawiecki, chodzi przed wszystkim o to, żeby pierwsza praca młodych ludzi nie była pracą – jak to mówił pan premier – na zmywaku w Londynie, tylko żeby podejmowali tę pierwszą pracę w Polsce. Niewątpliwie jest to bardzo konkretna zachęta, bo gdybyśmy to przełożyli na konkretne kwoty, to jeśli ktoś dzisiaj, tzn. w sierpniu 2019 r., pracuje na umowę o pracę lub umowę-zlecenie i otrzymuje najniższe wynagrodzenie 2250 zł brutto, to dostanie za sierpień więcej o 133 zł, czyli tyle, ile wynosi zaliczka na podatek dochodowy od takiego wynagrodzenia – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Dzięki wprowadzeniu zerowego PIT-u w kieszeniach Polaków będzie więcej pieniędzy, które – wydawane – pozytywnie wpłyną na koniunkturę w Polsce – tłumaczył ekonomista.

– To jest kolejne rozwiązanie w ramach polityki gospodarczej, które sprawia, iż do dyspozycji naszych obywateli będzie więcej pieniędzy, a my, Polacy, ciągle wydajemy, wydajemy całkiem sporo. W związku z tym znaczna część tych dodatkowych środków natychmiast stanie się elementem zagregowanego popytu, co powinno dobrze oddziaływać na koniunkturę w naszym kraju – zaznaczył.

Prof. Henryk Wnorowski odniósł się również o informacji dotyczącej poziomu bezrobocia w Polsce. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa poinformowała, że w lipca stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc [więcej].

– Przekraczamy kolejne granice. Oczywiście, w liczbach bezwzględnych ciągle jeszcze nieco ponad 800 tysięcy Polaków pozostaje bez pracy, ale te 5,2 proc. to jest taki odsetek, który nawet przez niektórych ekonomistów jest oceniany jako bezrobocie naturalne czy frykcyjne. Może jest jeszcze ono 1 czy 1,5 punktu procentowego wyższe od bezrobocia naturalnego, ale to już są sytuacje, które 5 lat temu nie mieściły się w kategoriach marzeń specjalistów od rynku pracy – powiedział poseł PiS.

Całą rozmowę z prof. Henrykiem Wnorowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl