fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Można mówić o uniezależnieniu się polskiej gospodarki od koniunktury gospodarki niemieckiej

Można już mówić o pewnym uniezależnieniu się polskiej gospodarki od koniunktury największej europejskiej gospodarki – niemieckiej. W dosyć długim okresie w Niemczech jest wzrost symboliczny. Natomiast my mamy swoje własne tempo, ciągle powyżej 4 procent – powiedział we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista prof. dr hab. Henryk Wnorowski.

Projekt ustawy w sprawie 13. i 14. emerytury ma być przyjęty do końca roku. W tym kontekście prof. Henryk Wnorowski zauważył, że „emeryci byli już raz beneficjentami 13. emerytury”.

– Te pieniądze były bardzo potrzebne. Procedowanie tego projektu to dowód na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w dalszym ciągu ma zamiar bardzo poważnie traktować swoje obietnice, które są szczególnie istotne dla tej części naszego społeczeństwa, która ma ciężko. Dobrze, że w 2020 r. będzie 13. emerytura, a później także 14. To bardzo dobre sygnały. (…) W tej chwili różni pseudoeksperci (…) udowadniają, że ten projekt stanie się przyczyną tego, że nie uda się mieć zrównoważonego budżetu. Jest to przedstawiane w takiej formule, jakby groziła nam jakaś tragedia. Nic takiego się nie zapowiada – wskazał były poseł na Sejm RP.

– Nawet gdyby miało się okazać, że w budżecie miałby się pojawić jakiś deficyt, to wskazywanie, że odpowiada za niego akurat ten projekt, jest w pewnym sensie stygmatyzowaniem – dodał.

Wykładowca Uniwersytetu Białostockiego odnosząc się do kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS, powiedział, że „dobrze, że zostało to utrzymane”.

– Zniesienie tego byłoby „przyjemne” dla budżetu państwa i dla Ministerstwa Finansów w krótkim odstępie czasu. Natomiast w dłuższym okresie, jeśli zdjęlibyśmy tę zasadę, to miałoby to swoje konsekwencje. (…) Kiedy rozmawiamy o pieniądzach budżetowych, to musimy patrzeć na budżet w kategoriach strumieni finansowych, a nie w kategoriach zasobu. W budżecie każdego dnia jest jakaś inna kwota. (…) Myślę, że można już mówić o pewnym uniezależnieniu się polskiej gospodarki od koniunktury największej europejskiej gospodarki – niemieckiej. W dosyć długim okresie w Niemczech jest wzrost symboliczny. Natomiast my mamy swoje własne tempo, ciągle powyżej 4 procent. Będzie wystarczająco powodów do zmartwień, kiedy będą ku temu autentyczne przesłanki. W tej chwili sytuacja wydaje się być pod kontrolą – zaznaczył.

Z raportu przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że Polska jest jednym z liderów uszczelniania systemu podatkowego. Prof. dr hab. Henryk Wnorowski wskazał, że „poradziliśmy sobie dobrze”.

– Natomiast w wypowiedziach m.in. urzędników skarbowych czy rządu od pewnego czasu mamy do czynienia ze studzeniem naszych zapędów, że uszczelnianie może być w nieskończoność źródłem dodatkowego strumienia. Te wyniki bardzo cieszą. Pokazują, że w tym obszarze jest jakiś potencjał, natomiast VAT jest podatkiem w pewnym sensie obrotowym. Tak naprawdę przede wszystkim interesuje nas obrót, który ciągle w naszym kraju rośnie, bo rośnie nasza gospodarka. (…) W związku z tym rosną strumienie, o których mówiliśmy. Minister finansów nie ma super komfortowej sytuacji przy tym ambitnym podejściu zrównoważonego budżetu, ale ma komfort ze względu na dobrą koniunkturę gospodarczą, więc może spokojnie pracować. (…) Rząd panuje nad całą sytuacją i możemy być spokojni o te projekty – powiedział ekonomista.

Cała rozmowa z prof. dr. hab. Henrykiem Wnorowskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj