fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o Prymasie Wyszyńskim: Postać niezwykle bogata, jeżeli chodzi o przeżycia, dokonania, a myślę, że w jakiejś mierze jest niestety dzisiaj postacią zapomnianą

To jest przecież postać niezwykle bogata, jeżeli chodzi o przeżycia, dokonania, a myślę, że w jakiejś mierze jest niestety dzisiaj postacią zapomnianą. My stajemy się takim pokoleniem dotkniętym jakąś utratą pamięci, bo zapominamy o dokonaniach św. Jana Pawła II i ks. kard. Wyszyńskiego, a przecież były to dokonania przeogromne – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz w „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

7 czerwca odbędzie się uroczysta beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Rok 2020 to także rok setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą.

– Rok 2020 będzie dla nas rzeczywiście rokiem wyjątkowym, bo to jest stulecie urodzin Karola Wojtyły, stulecie Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą. Będzie to także rok beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Myślę, że warto te wszystkie elementy połączyć w pewnym sensie w jedną całość, dlatego że z jednej strony powinniśmy tutaj spoglądać na biografie dwóch wielkich świętych naszego Kościoła, naszej epoki i naszego narodu. Z drugiej strony zaś będziemy mieli taki bardzo wyraźny znak ingerencji Bożej w nasze dzieje, czego obaj wielcy pasterze naszego Kościoła byli orędownikami – powiedział duchowny.

Co więc należałoby zrobić, żeby ten rok stał się dla wiernych rokiem szczególnego przypomnienia orędownictwa, które ks. kard. Stefan Wyszyński głosił?

– Myślę, że w takim przypadku najlepiej jest wracać do samej postaci, biografii i dokonań ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. To jest przecież postać niezwykle bogata, jeżeli chodzi o przeżycia, dokonania, a myślę, że w jakiejś mierze jest niestety dzisiaj postacią zapomnianą. My stajemy się pokoleniem dotkniętym jakąś utratą pamięci, bo zapominamy o dokonaniach św. Jana Pawła II i ks. kard. Wyszyńskiego, a przecież były to dokonania przeogromne – podkreślił wykładowca akademicki.

Działalność. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego bardzo mocno można zauważyć w kwestii implementowania w Polsce zmian wprowadzonych przez Sobór Watykański II.

– Wiemy, że wiele Kościołów lokalnych w Europie Zachodniej, Ameryce uległo tak burzliwe transformacji po Soborze Watykańskim II, że trwają w stanie kryzysu, z którego niektóre z tych Kościołów jeszcze nie wyszły, a nawet ten kryzys się w niektórych z nich pogłębia. Kościół w Polsce właśnie dzięki pasterskiej trosce i wielkiemu geniuszowi Prymasa Wyszyńskiego przeszedł ten bardzo burzliwy etap w sposób niezwykle dobry – podsumował gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicza mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj